W piątkowy wieczór w bocheńskim Zespole Szkół nr 1 zorganizowano spotkanie, podczas którego uczestnicy praktyki w TGBBZ Dillingen otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w stażu.
Kilka tygodni temu grupa młodzieży Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni uczestniczyła w stażu w Niemczech „ Praktyka CNC uczniów ZS Nr 1 w Bochni w TGBBZ Dillingen”.
– Staż ten, jako jeden z kilku w Małopolsce zrealizowano i sfinansowano w ramach Projektu: Leonardo da Vinci „Mobilność”. W ten sposób uwzględnione zostały propozycje bocheńskich pracodawców, zgłoszone podczas przygotowywania przez ZS Nr1, w 2004 roku, innego projektu – PHARE 2001 „Plan rozwoju szkoły w powiązaniu z potrzebami lokalnego rynku pracy”, dotyczące kierunków kształcenia w naszej szkole – mówi Jan Balicki, koordynator projektu.
Podczas spotkania, na które zaproszeni zostali przedstawiciele władz powiatu, władze szkolne, pracodawcy oraz uczestnicy praktyki i ich rodzice starosta bocheński Jacek Pająk oraz Jan Balicki wręczyli uczestnikom praktyki certyfikaty.
Na spotkanie oprócz uczniów i ich rodziców przybyli także przedstawiciele bocheńskiego starostwa Zbigniew Szewczyk i Wioletta Matusik, Jerzy Herdan reprezentujący Stalprodukt Serwis w Bochni, Małgorzata Goryczko ze Stowarzyszenia Partnerskiego Bochnia Saarlouis, Krzysztof Piotrowicz, dyrektor ZS nr 2 w Bochni, Robert Twardosz, dyrektor ZS w Dąbrowicy oraz Zbigniew Borowski, redaktor naczelny czasopisma „Świat obrabiarek”.
Pomysł praktyki zrodził się wiosną ub. roku, podczas wizyty w Bochni delegacji z partnerskiego powiatu Saarlouis w Niemczech. Peter Mertz, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego w Dillingen wyraził wtedy gotowość przyjęcia uczniów ZS Nr1 i przejęcia części kosztów praktyki. Znacznie większe możliwości w tym zakresie stwarzało przygotowanie projektu w ramach europejskiego programu „Uczenie się przez całe życie” Leonardo da Vinci.
Wniosek przygotowany w lutym br. zyskał uznanie Narodowej Agencji Programu i sklasyfikowany został na 24 miejscu, wśród ponad 500 wnioskodawców z całej Polski. – To najwyższa pozycja spośród siedmiu podmiotów z Małopolski, które znalazły się na liście 153 beneficjentów-wnioskodawców projektów zakwalifikowanych do realizacji – zaznacza Jan Balicki z Zespołu Szkół nr 1.
Uczniowie przez dwa tygodnie przebywali w Niemczech. Uczestniczyli zarówno w zajęciach teoretycznych w zakresie podstaw programowania, jak również pracowali na obrabiarkach, na których toczyli elementy według wcześniej napisanego programu.
Praktyka w Dillingen dla uczniów bocheńskiego „mechanika” to nie tylko nauka. Chłopcy z ZS nr 1 wzbogacanie i poszerzanie wiedzy łączyli z poznawaniem historii zwyczajów, kultury i obyczajów Niemiec, zwłaszcza regionu Saarlouis.
Kończąc staż w Niemczech uczniowie złożyli egzamin, w ramach którego wykonali planszę i pionki do gry w chińczyka.