Akcja Amnesty International w bocheńskiej podstawówce

Bocheńska podstawówka nr 2 przyłączyła się do inicjatywy Amnesty International. Maraton Pisania Listów zorganizowano 13 grudnia w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego.

Jednym z założeń kampanii jest obrona konkretnych osób. Uczestnicy piszą w obronie ludzi, zaproponowanych przez stowarzyszenie Amnesty International – współorganizatora akcji. Jednym z nich jest Abune Antonios, osiemdziesięcioletni Patriarcha (Głowa) Ortodoksyjnego Kościoła Erytrejskiego. Został on aresztowany jedynie za pokojowe korzystanie z praw do wolności słowa i wyznania, które są zagwarantowane Konstytucji Erytrejskiej. Umieszczono go w specjalnie przystosowanym domu w stolicy, Asmarze. Jest chory na cukrzycę lecz jest pozbawiony opieki medycznej i nie otrzymuje lekarstw.

To właśnie w imieniu tego człowieka jedenaścioro uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 napisało listy do prezydenta Erytrei, maleńkiego afrykańskiego państwa nad Morzem Czerwonym.

Uczniowskie koło obrony praw człowieka działające przy SP nr 2 zostało utworzone w tym roku. – To spotkanie jest już piątym z kolei. Na poprzednich rozmawialiśmy o prawach człowieka, przygotowywaliśmy się do tej akcji. Dwie uczennice przygotowały nawet audycję, która wyemitowana była w 60 rocznicę uchwalenia Praw Człowieka przez szkolny radiowęzeł – mów Zbigniew Solak, dyrektor SP nr 2.

Już po raz dziewiąty Amnesty International Polska zorganizowało Maraton Pisania Listów w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia. Celem akcji, tak jak w latach poprzednich, było napisanie jak największej liczby listów w obronie ofiar udokumentowanych przypadków naruszeń praw człowieka. Listy zostaną przesłane do decydentów politycznych, od których zależy los tych ludzi.

null
null
null
null
null

There are 1 comments