Muzycznie w DKF Maciste – w czwartek „Idol” Todda Haynesa

Tym razem w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego Maciste pokazany zostanie film o narodzinach tak zwanego glam rocka – nurtu zapoczątkowanego przez Davida Bowiego. Projekcja odbędzie się w czwartek o godzinie 19.00 w kinie Regis.

Idol
Reż. Todd Haynes
USA, Wielka Brytania; 124 min
Obsada: Ewan McGregor, Toni Collette, Christian Bale, Jonathan Rhys Meyers

Idol (Velvet Goldmine, 1998) opowiada o narodzinach tak zwanego glam rocka – nurtu w brytyjskiej, a później także amerykańskiej, muzyce popularnej zapoczątkowanego między innymi przez Davida Bowiego. Kierunek ten, czerpiący z tradycji rocka, disco i muzyki alternatywnej, charakteryzował się programową sztucznością i teatralnością wyrażaną między innymi przez dziwaczne stroje i makijaże artystów, sięgających w swych scenicznych kreacjach do rozwiązań sugerujących ich ambiwalentną tożsamość seksualną. Dla wielu muzyków i fanów zjawiska – w tym także dla Bowiego – homoseksualizm był, ponownie wbrew poglądom upowszechnianym przez gejowskich aktywistów, raczej wyborem, niż wynikiem naturalnych uwarunkowań. (…) Bycie gejem było dla niego kolejnym kostiumem, który mógł w dowolnym momencie odrzucić, by utożsamić się z kolejną ze swoich licznych estradowych kreacji.

Idol jest w pewnym sensie filmem z kluczem. Choć nazwiska bohaterów zostały zmienione, bez trudu dostrzeżemy, że opowiada on o związku Davida Bowiego z Iggym Popem – amerykańskim muzykiem sceny alternatywnej, który miał w latach 70. spory wpływ na brytyjskiego piosenkarza. Ale to nie ten wątek wydaje się najważniejszy. Główną, choć nie zawsze obecną na ekranie, postacią jest bowiem Arthur – dziennikarz amerykańskiego pisma, który powraca do Wielkiej Brytani, by przeprowadzić „śledztwo” w sprawie zniknięcia Briana Slade’a (postać wzorowana na Davidzie Bowiem), rzekomo zastrzelonego podczas jednego z koncertów. Idol jest opowieścią o kształtowaniu się jego tożsamości, ale także interesującą próbą ukazania roli subkultury w budowaniu świadomości młodego pokolenia. Haynes ukazuje subkulturę jako rodzaj reinterpretacji wątków należących do obszaru dominującego czy wręcz – w przypadku glam rocka – przemysłu kulturowego. (Andrzej Pitrus, Todd Haynes: Przesunięcia i reinterpretacje)

Warto dodać, że film nominowany był do Złotej Palmy w Cannes w 1998 roku i Oscara w roku 1999. Spotkanie DKF Maciste podczas którego zostanie zaprezentowany rozpocznie się 28 października o godzinie 19.00 w kinie Regis. Prelekcję przed filmem wygłosi Stanisław Liguziński.

Bilety: 10 zł i 5 zł dla członków DKF Maciste.