„Chopin na Via Regia” – koncert na zakończenie Roku Chopinowskiego

W niedzielę w kościele Bożogrobców w Chełmie odbędzie się koncert z cyklu „Muzyka na Via Regia”. Z okazji kończącego się Roku Chopinowskiego – występ poświęcony będzie przede wszystkim muzyce tegoż wirtuoza.

Ponadto usłyszeć będzie można kompozycje M.K. Ogińskiego, I.J. Paderewskiego i H. Wieniawskiego. Wykonają je Robert Morawski (fortepian) i Sławomir Tomasik (skrzypce).

Robert Morawski – czołowy polski pianista kameralista. Uczeń słynnego Jerzego Marchwińskiego. Występuje z najwybitniejszymi polskimi artystami.

Po raz pierwszy wystąpił w Filharmonii Narodowej mając siedem lat. Koncertuje w kraju i zagranicą. Występuje na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych. W 1999 roku ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie u prof. Bronisławy Kawalla (fortepian). Kształcił się pod kierunkiem wielu artystycznych znakomitości.

Laureat wielu prestiżowych nagród. W 1993 r. zajął pierwsze miejsce na Warszawskich Przesłuchaniach Kameralnych (trio fortepianowe). W roku 1993 i 1994 był laureatem Chopinowskiego Funduszu Stypendialnego. W 1996 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Otrzymał nagrodę specjalną dla najlepszego pianisty na VIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Ady Sari w Nowym Sączu. W 1999 r. zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego. W 2001 r. otrzymał nagrodę dla najlepszego pianisty na V Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie. W 2003 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego oraz nagrodę dla najlepszego pianisty na Konkursie Pieśni im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy i na VI Międzynarodowym Konkursie im. ST. Moniuszki w 2007 roku, nagroda dla najlepszego pianisty na II Miedzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu w 2008 roku, w 2009 roku otrzymał nagrodę Rektora UMFC za osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne.
Posiada repertuar wykonawczy obejmujący dzieła od baroku do muzyki ostatnich dziesięcioleci.

Dokonał prawykonania wielu utworów współczesnych kompozytorów polskich: W. Lutosławski, W. Rudziński, A. Kościów, Ł. Szablewska, A. Nawrocka, P. Zych, Anna Jastrzębska. Jest pianistą Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. Od kilku lat prowadzi działalność pedagogiczną, od 2004 roku jest asystentem w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Maji Nosowskiej. Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i dla Telewizji Węgierskiej oraz płyt dla firm Acte Prealable, Dux, WW open sources, CD Accord.

Sławomir Tomasik ukończył studia w 1983 roku w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie skrzypiec Jana Tawroszewicza i Krzysztofa Jakowicza dyplomem z wyróżnieniem. Studia kameralne w Musikhochschule w Kőln (Niemcy) w klasie Kwartetu Amadeus. Po studiach kontynuował naukę w klasie znakomitego skrzypka i wybitnego pedagoga polskiego Tadeusza Wrońskiego, a także brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Andre Gertlèra z konserwatorium w Brukseli.

Jest laureatem nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych konkur-sów muzycznych. Jako skrzypek solista i kameralista koncertował w Polsce, Austrii, Finlandii, Francji, Japonii, Korei Płd., Norwegii, Szwajcarii, Rosji i Ukrainie. Występował z wieloma orkiestrami symfonicznymi i dyrygentami. Współpracował z wybitnymi pianistami kameralistami

W kwietniu 2010 roku w interpretacji Sławomira Tomasika i pianisty Roberta Morawskiego na rynku polskim ukazał się dwupłytowy album ze wszystkimi dziełami na skrzypce i fortepian Karola Szymanowskiego zarejestrowany przez FFV Records. Jest to jak dotąd jedyne tego typu na-
granie tych dzieł na europejskim rynku dokonane przez jeden duet.

Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i TV oraz dla telewizji fran-cuskiej, południowokoreańskiej i niemieckiej. W latach 1992 – 94 był pierwszym koncertmistrzem Taegu Symphony Orchestra w Korei Płd.

Wydana w lipcu 2002 na rynku jego książka metodyczna pt. „Kompas skrzypka” stała się dydaktycznym bestsellerem. W czerwcu 2007 „Kompas skrzypka” ukazał się w języku koreańskim na tamtejszym rynku wydawniczym; jest to pierwsza praca z dziedziny metodyki gry na instrumencie polskiego skrzypka wydana w tej części świata. W sierpniu 2007 ukazał się drugi tom „Kompasu skrzypka” wyemitowany przez „Twoją Muzę” oraz opracowanie 12 Fantazji G.F. Telemannna.

Sławomir Tomasik skomponował kilka utworów skrzypcowych. Prawykonania swojej „La Cadenzy” op. 3 na skrzypce solo dokonał na recitalu w Tokio w Kawai Music Hall w 2002 roku otrzymując bardzo pochlebne recenzje zarówno jako wykonawca, jak i kompozytor.

Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Był jurorem krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych.

Koncert „Chopin na Via Regia” odbędzie się w najbliższą niedzielę, 7 listopada o godzinie 16.15 w Kościele Bożogrobców p.w. Narodzenia Jana Chrzciciela w Chełmie. Wstęp wolny.