W bibliotece – spotkanie z bochnianinem Marcinem Gawędą i promocja jego książki „Kaukaskie epicentrum”

Marcin Gawęda – bochnianin, autor powieści pt. „Kaukasie epicentrum” będzie gościem spotkania organizowanego we wtorek przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bochni. To gratka dla miłośników historii i literatury wojennej.

Powieść „Kaukaskie epicentrum” doczekała się wydania w czerwcu tego roku. Jak mówi autor książki – opowiada ona o wojnie na Kaukazie, w którą angażuje się NATO. To Thriller wojenny, w którym wątki prawdziwe przeplatają się z fikcją. – Nad książką pracowałem dobre kilka miesięcy. Najpierw oczywiście powstał pomysł i szkielet wydarzeń, a potem powolne, czasami mozolne, budowanie fabuły i postaci. Zależało mi na obiektywnym i dynamicznym przedstawieniu wydarzeń, dlatego bohaterów jest wielumówił w rozmowie z portalem mojabochnia.pl Marcin Gawęda (przeczytaj całość).

Z autorem powieści będzie można osobiście porozmawiać już w najbliższy wtorek (9 listopada) w bocheńskiej bibliotece. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja książki. Początek o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5. Wstęp wolny.

Marcin Gawęda urodził się w Bochni w 1974. Ukończył bocheńskie I Liceum Ogólnokształcące. Jest absolwentem Instytutu Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł doktora.

Pasjonuje się różnymi aspektami historii wojskowości, w szczególności okresem staropolskim ale również wojnami napoleońskimi i II Wojną Światową. Swą wiedzą dzieli się jako publicysta wojskowy w artykułach drukowanych m. in. na łamach „Nowej Techniki Wojskowej”, „Komandosa” oraz „Armii”.

Debiutował książkami popularnonaukowymi: „Połonka – Basia 1660” (2005) i „Powstanie kozackie 1637” (2007). W czerwcu 2010 r. ukazała się jego debiutancka powieść „Kaukaskie epicentrum”. dotycząca gruzińskiej interwencji zbrojnej w Osetii i opisująca współczesne pole walki. Dynamiczna akcja powieści ukazuje konflikt z różnej perspektywy. Autor przenosi nas od politycznych gabinetów do wnętrz czołgów, samolotów i ze znawstwem przedstawia realia współczesnego pola walki. Niektórzy krytycy przyrównują tę prozę do powieści tak popularnych autorów jak Tom Clancy, Robert Ludlum czy W. Goldman.