W tym roku przypada 92. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z miast, w których władza z rąk Austriaków była przejęta najwcześniej, jest Bochnia.
Odzyskanie niepodległości w tym rejonie nastąpiło na przełomie października i listopada 1918 r. – 31 października członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej doprowadzili do bezkrwawego opanowania koszta austriackich. Trzeba wspomnieć o Leopoldzie Okulickim, który również był zaangażowany w te sprawy – mówi Jan Flasza, historyk i dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
Wieczorem 31 października przez miasto przeszedł pochód, z budynku obecnego starostwa zdjęto austriackiego orła i go rozbito. – Było więc podobnie, jak w innych miejscowościach, z tym że tutaj trzeba widzieć odzyskanie tego przyczółka Polski również w kontekście wysiłku zbrojnego bochnian.
Pierwszym starostą bocheńskim w odrodzonej Rzeczpospolitej był Władysław Kiernik, natomiast Adam Ribenbauer był posłem do rady państwa w Wiedniu. Na pełne odzyskanie niepodległości w Bochni trzeba było czekać jeszcze kilka tygodni.
Pierwsze posiedzenie rady miejskiej odbyło się w grudniu, natomiast niedługo później z Bochni wyruszyli ochotnicy do walk o Przemyśl i Lwów. Bohaterów walk w latach 1914-1920 upamiętnia pomnik, znajdujący się u zbiegu ulic Regis i Konstytucji 3 Maja.