Bocheńska biblioteka zaprasza na spotkanie z Anatolem Diaczyńskim, polskim pisarzem, repatriantem z Kazachstanu, które odbędzie się 23 listopada 2010 r. o godzinie 17:30 w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.
Anatol Diaczyński urodził się w 1951 roku we wsi Zielony Gaj w północnym Kazachstanie. W 1991 roku ukończył studia w Literackim Instytucie im. Gorkiego w Moskwie. Pierwsze prace publikował w radzieckich gazetach. Jest potomkiem polskich zesłańców. Jego rodzina została wywieziona w pierwszej fazie zsyłki przez Sowietów do Kazachstanu w 1936 roku. Dziadek pisarza pochodził z Łodzi, razem z rodziną został wywieziony do północnego Kazachstanu gdzie mieszkał we wsi zbudowanej w szczerym stepie. W 1995 roku spełniło się marzenie Anatola Diaczyńskiego, wraz z rodziną – żoną, trzema córkami i rodzicami – wrócili do Polski. Dziś pisarz jest członkiem Związku Literatów Polskich (oddział Rzeszów) i mieszka w Stalowej Woli.
Twórczość i praca Anatola Diaczyńskiego to jego odpowiedź na własną historię, odważne i uważne stanięcie wobec losu swojej rodziny i dużej części polskiego narodu. I dzięki tej odwadze mamy dziś do czynienia z działaczem polonijnym, jednym z pionierów odradzania się polskiej myśli kulturalnej, tradycji i katolickiej wiary w Kazachstanie, pierwszym z kazachskich Polaków, którzy podjęli się opisania tego trudnego tematu.
Wśród pozycji znajdujących się w jego dorobku literackim znajdują się między innymi: „Myśmy do stepów unieśli ojczyznę” (1994), „Stepowe Legendy” (1997), „To my jesteśmy, Polsko!” (2000), „Po kraju, którego już nie ma” (2002), „Teraźniejszość i przyszłość polskiej diaspory w Kazachstanie „, „Stiepnyje miraży”, „Polacy w Rosji mówią o sobie”, „Polacy w Kazachstanie” (książka wydana w językach polskim i rosyjskim), „Nadchodzi wieczór, więc pożartujemy” (2005), „O tiech, pozabytych, skażitie chot slowo”, „Nadchodzi wieczór – 2” (2008). Jego utwory zamieszczone były w pięciu wydaniach zbiorowych i almanachach.
Anatol Diaczyński jest laureatem nagrody rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich „Złote Pióro”. W 2002 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Sztuki odznaką „Zasłużony działacz kultury”, a w roku 2008 z rąk Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Zesłańców Sybiru. Każdym swoim słowem daje świadectwo temu, że troska o pamięć to jedno z imion sztuki, rzeczywista wartość moralna i najpewniejszy punkt odniesienia w drodze do budowania twórczego dzisiaj.
Zapraszamy więc do sali klubu Biblioteki wszystkich zainteresowanych!