Impresje z Chin – wernisaż wystawy Eugeniusza Molskiego (galeria)

Do stycznia 2011 w Miejskim Domu Kultury w Bochni można oglądać wystawę prac utytułowanego plastyka Eugeniusza Molskiego. Podczas wernisażu, który odbył się w ubiegły piątek, zaprezentowano prace – tusze i gwasze – będące wynikiem zrealizowanego marzenia artysty – podróży do Chin.

Jak mówi sam autor – prace malarskie prezentowane na wystawie to wyraz zachwytu, pokory, świadomości niezwykłości krajobrazu o nieśmiała próba znalezienia plastycznego ekwiwalentu w malowanych pracach.

I dodaje – wydawać by się mogło, że obecność  w Chinach spełniła moje marzenia, a tym czasem przeciwnie, wzmogła apetyt by znów kiedyś tam powrócić.

Wystawa prac Eugeniusza Molskiego w MDK w Bochni jest jego 205 z kolei.  Pokazane tam prace  m.in. w technice gwaszu są  ledwie małą częścią jego bogatego dorobku.

Ciekawym okazał się moment, kiedy malarz w obecności Bernadetty Gawąd (instruktora plastyki w MDK), pokazał jej oryginalną pracę magisterską (pisaną jeszcze na maszynie), w całości poświęconą twórczości Molskiego.

Barwnej, interesujacej wystawie towarzyszył pokaz slajdów z dalekich wypraw oraz szerokiego dorobku artysty a także muzyka na żywo w wykonakiu braci Zwierniak.

—————————–

Gwasz –farba wodna z domieszką kredy lub bieli (od XIX w. ołowiowej lub cynkowej), nadającej jej właściwości kryjące, oraz gumy arabskiej będącej spoiwem. Znana w Europie od średniowiecza, stosowana głównie w XVII i XVIII wieku, choć jest ona popularna do dzisiaj. Mianem tym określa się także technikę malowania gwaszami, a także same obrazy nimi namalowane. Technika gwaszu różni się od akwareli głównie tym, że obrazy malowane gwaszem mają „pełne” kolory, a nie prześwitujące jak w akwareli.