8 grudnia katolicy obchodzą uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dotyczy ono dogmatu, który wprowadził w 1854 r. papież Pius IX.
8 grudnia 1846 r. Pius IX ogłosił bullę Ineffabilis Deus, w której czytamy:
Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia – mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego – została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.
Dogmat ten formalizuje to, w co chrześcijanie wierzyli już od pierwszych wieków. W wielu krajach dzień 8 grudnia jest wolny od pracy (np. w Austrii, Hiszpanii, Portugalii czy Włoszech). Tam również jest to święto nakazane. W Polsce nie jest to dzień wolny od pracy ani święto obowiązujące, o czym mówi dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r.
Wierni jednak w miarę możliwości wybierają się na Msze święte, które np. w parafii św. Mikołaja w Bochni odprawiane są dzisiaj według porządku niedzielnego.