Dużymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok. To okres gorący zarówno dla handlowców jak i konsumentów. Jak bezpiecznie i legalnie przygotować się do radosnego świętowania – przypomina bocheńska Straż Miejska.
Począwszy od karpia – handel rnim może odbywać się jedynie w sposób humanitarny. Kupując ryby zwróćmy więc uwagę na takie szczegóły jak choćy warunki w jakich prowadzony jest ubój. Zabronione jest prowadzenie uboju na oczach ludzi – są to przestępstwa określone w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt.
Warto też zwrócić uwagę na to, od kogo kupujemy świąteczne drzewko. – Sprzedaż choinek może prowadzić osoba, która pozyskała jodłę w sposób legalny, zatem powinna posiadać stosowne dokumenty potwierdzające legalne pochodzenie jodły w tym też i gałęzi – informuje Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Bochni. Sprzedaż jodły bez wymaganych dokumentów może skutkować wszczęciem czynności wyjaśniających w tej sprawie.
Stosowne przepisy odnoszą się też do osób prowadzących handel wyrobami pirotechnicznymi. Przedewszystkim powinny one posiadać wpis do działalności gospodarczej. Zabroniona jest sprzedaż materiałów pirotechnicznych osobom nieletnim, a naruszenie tego zakazu jest przestępstwem.
Kupując petardy najlepiej wybrać się do sprawdzonych sklepów, zamiast nabywać je na straganach, bazarach czy giełdzie – radzą strażnicy. By uniknąć przykrych niespodzianek podczas zabawy należy zapoznać się z instrukcją obsługi.
– Fajerwerków nie wolno „odpalać” z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą, najlepiej wybrać w tym celu gładką, równą powierzchnię, aby petardy nie przewróciły się – przestrzega Krzysztof Tomasik. Zwracajmy też uwagę na to, aby petard nie odpalały osoby w stanie nietrzeźwym. Pamiętajmy również, że huk petard niepokoi nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, szczególnie psy, warto więc zadbać by czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.
– W trosce o bezpieczeństwo naszych dzieci i nasze apelujemy do rodziców, aby w tym okresie sprawowali szczególny nadzór nad dziećmi. Sprzedawców prosimy o rzetelną kontrolę wieku osób kupujących materiały pirotechniczne, pamiętając o ustawowym obowiązku zabraniającym sprzedaży środków pirotechnicznych osobom poniżej 18 roku życia – apeluje Krzysztof Tomasik.