Spotkanie na temat wpływu prawa rzymskiego na rozwój chrześcijaństwa i jego doktryn otwarło kolejną edycję Spotkań Czwartkowych w bocheńskim muzeum.
Gościem pierwszego w tym roku Spotkania był ksiądz Antoni Dębiński, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.
Swój wykład oparł na ukazaniu trzech głównych nurtów kulturowych antycznego świata: rzymskiego, chrześcijańskiego i judaistycznego. W swojej prezentacji poruszył problematykę kształtowania się prawa w Europie na przestrzeni dziejów.
Ciekawy wykład poszerzający horyzonty poznania.
I refleksja (nie wprost bo w oparciu o wypowiedzi osób trzecich) ks. Antoniego Dębińskiego – co stało się w 3-j Rzeszy, gdy przestano opierać się o prawo rzymskie? – skłoniła słuchaczy do wielu rozmyślań….pytań. Oby więcej tak wspaniałych spotkań z tak wspaniałymi prelegentami/erudytami…i tak intrygujących pytań, jak np. P. d-ra T. Skoczka. Te pytania otwierały nowe pola do dyskusji…refleksji…aż trudno było się słuchaczom rozejść!
Cieszę się, że w Muzeum znalazło się miejsce na wykład wykraczający daleko poza nasze bocheńskie sprawy…. a przecież tak słuchaczom bliskie..
Może prof. Antoni Debiński znowu zawita do naszego miasta?