Ul. Konstytucji 3 Maja – burzliwa historia

Dziś Święto Konstytucji 3 Maja. W Bochni istnieje ulica o takiej nazwie. Jak się okazuje, ma ona burzliwą historię, wywołaną głównie przez polityczne przemiany.

W swojej obecnej formie ul. Konstytucji 3 Maja nie istniała do końca XVIII w. – Do 1785 r. tej ulicy w jej obecnym odcinku północnym od skrzyżowania z ul. Oracką i Solną Górą do wiaduktu kolejowego nie było. Ten grzbiet Solnej Góry został przebity przez Austriaków w celu otwarcia drogi na północ i skorygowania szlaku komunikacyjnego – mówi Jan Flasza historyk i dyrektor bocheńskiego muzeum.

Wcześniej ta ulica nosiła nazwę Ku Sierosławicom, co wiązało się z miejscem składowania soli nad Wisłą. Najpierw składy solne były w Uściu Solnym, a w 1723 przeniesiono je do Sierosławic. W 1891 r., w setną rocznicę uchwalenia Konstytucji Majowej, rada miejska w Bochni uchwaliła nazwę ul. 3 Maja. – Pod tą nazwa ulica funkcjonowała do 1945 r. Później przyszły nowe porządki, nowe władze, w związku z czym ulicę przemianowano na słuszną nazwę 22 lipca. Słuszną dlatego, że przy tej ulicy znajdował się komitet powiatowy i miejski PZPR, poza tym jest to reprezentacyjna ulica – mówi Flasza.

Pod koniec lat 80. miejska rada narodowa podzieliła tę ulicę na dwie części. Odcinek od Orackiej w stronę bazyliki św. Mikołaja nazywał się nadal 22 lipca, pozostała część, w kierunku północnym otrzymała nazwę Konstytucji 3 Maja, która obowiązuje do dziś. Odcinek przy Plantach Salinarnych przemianowano z czasem z 22 lipca na ul. Planty, a od 1997 r. na ul. Regis, od nieistniejącego już szybu górniczego.

Okazuje się, że jedna ulica może mieć taką burzliwą nazwę wywołaną koniunkturą polityczną. Przecież do dzisiaj moglibyśmy mieć ul. 3 Maja, nikomu by to nie przeszkadzało, ale wiemy, że w okresie PRL-u święto 3 Maja było świętem politycznie zakazanym. Bardzo szybko likwidowano flagi, które były zawieszone na dzień 1 maja, żeby nie wisiały na 3 maja, później zawieszano je na Dzień Zwycięstwa 9 maja – dodaje Jan Flasza.