22 maja bocheńskie muzeum obchodzić będzie Międzynarodowy Dzień Muzeów. Szykują się wykłady, pokazy i spektakl teatralny. Wszystko poświęcone wielkiej aktorce – Helenie Modrzejewskiej z okazji przypadającej w tym roku 150. rocznicy jej debiutu scenicznego w Bochni. Zobacz co w programie.
Międzynarodowy Dzień Muzeów został ustanowiony w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM) i obchodzony jest 18 maja. W Bochni świętować będziemy 4 dni później. Muzeum im. Stanisława Fischera będzie otwarte od 10.00 do 18.30. O godz. 19.00 natomiast w Oratorium św. Kingi odbędzie się spektakl teatralny. Wstęp wolny.
Tematem towarzyszącym tegorocznej imprezie będzie Helena Modrzejewska. Jej debiut sceniczny miał miejsce latem 1861 roku na deskach bocheńskiego kasyna. – Bochnia, która miała być dla niej ledwie mało znaczącym epizodem w życiu (zamieszkała tu na jakiś czas przenosząc się z Krakowa), okazała się miejscem jakże udanego scenicznego występu, który zapoczątkował błyskotliwą karierę – mówi Jan Flasza, dyrektor bocheńskiego muzeum.
Aktorka wystąpiła wówczas w dwóch sztukach: „Primadonna czyli mleczna siostra” oraz „Biała kamelia”, a dochód z przedstawień przeznaczono na rzecz ofiar katastrofy w kopalni soli i ich rodzin. – Pod wpływem tej wieści Modrzejewska, ojciec jej syna Rudolfa – Gustaw Zimajer oraz aktor i fotograf Konstanty Łobojko utworzyli zespół teatralny. Nikt wówczas nie przypuszczał, że w dziejach teatru polskiego otwiera się niezwykła karta.
W programie:
15.00 – Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Bochnia w roku debiutu scenicznego Heleny Modrzejewskiej.
16.00 – dr Agnieszka Wanicka (Wydział Polonistyki UJ. Katedra Teatru), Bochnia – Kraków – Warszawa – Nowy Jork. Helena Modrzejewska – cztery portrety kobiecości.
17.00 – 18.00 – Słowo i gest, czyli sztuka wymowy. Warsztaty wywierania wpływu na innych prowadzone przez dramaturga, reżysera i malarza Mirosława Orzechowskiego.
18.00 – Otwarcie wystawy Epizod, który okazał się debiutem. Helena Modrzejewska i Bochnia.
Oratorium Świętej Kingi, ul. Biała 1
19.00 Spektakl pt. „Madame”.
Występują: Beata Malczewska jako Helena Modrzejewska, Maciej Słota (jako: Karol Chłapowski – Henryk Sienkiewicz – Edwin Both). Tekst i reżyseria Ewa Lachnit. Aktorka występuje w replikach kostiumów Heleny Modrzejewskiej
Bezpłatne karty wstępu na spektakl do odebrania w recepcji Muzeum im. Stanisława Fischera, Rynek 20 – od 10 maja w godz. 10.00 – 16.00; w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 14.00. Liczba miejsc ograniczona.
„Madame” – to portret wyobrażony Heleny Modrzejewskiej. Dramat został napisany przez Ewę Lachnit z okazji przypadającej w 2009 roku setnej rocznicy śmierci największej polskiej aktorki.
Helena Modrzejewska, gwiazda polskiej sceny, opuszcza Warszawę, nie mogąc znieść intryg środowiska i zastarzałych konwencji teatralnych. Wyjeżdża do Ameryki wraz z grupą Polaków, wśród których jest Henryk Sienkiewicz.
Modrzejewska z mężem, Karolem Chłapowskim, kupują ziemię w Anaheim w Kalifornii (rok 1876). Debiut Heleny Modrzejewskiej w Kalifornia Theatre w San Francisco. Duże zainteresowanie Amerykanów „polską aktoreczką” Modrzejewska wykorzystuje planując konsekwentnie swoje dalsze występy na scenach amerykańskich. Towarzyszący jej Henryk Sienkiewicz jest w zupełnie innej sytuacji (rok 1877).
Dwie największe gwiazdy Ameryki na jednej scenie. W swoim czternastym amerykańskim tournée Modrzejewska gra razem z Erwinem Boothem, najsłynniejszym odtwórcą ról szekspirowskich. Walczą ze sobą na scenie, kreują swoje wizerunki i sterują karierami (rok 1890 rok).
Modrzejewska musi pożegnać dwie pasje swego życia – aktorstwo i posiadłość Arden w Kalifornii (rok 1906).