15 czerwca, w środę, w sali konferencyjnej kościoła pw. św. Pawła Apostoła w Bochni odbędzie się forum trzech sektorów (publicznego, prywatnego i pozarządowego), pt. „Partnerzy czy rywale”. Podczas debaty zostaną omówione czynniki, które skłaniają do zawiązywania współpracy i partnerstwa.
Tematyka forum:
1. Co skłania instytucje do współpracy i budowania partnerstwa?
2. Jakie istnieją ograniczenia do podejmowania wspólnych przedsięwzięć, budowania partnerstw i tym samym, w jakich warunkach rodzi się rywalizacja?
3. Co nam daje współpraca?
4. Jakie zadania i obszary powinna obejmować współpraca trzech sektorów?
5. Jak powinna wyglądać współpraca?
6. Czy istnieją dobre przykłady współpracy międzysektorowej na terenie powiatu brzeskiego i bocheńskiego?
W forum wezmą udział paneliści i eksperci:
– Dorota Kobylec – Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych (współzałożycielka); absolwentka socjologii na UJ oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej w INP UJ; certyfikowana trenerka Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys; akredytowana trenerka oraz doradczyni kluczowa Regionalnego Ośrodka EFS w Krakowie w latach 2005-2008; koordynatorka projektów z obszaru edukacji i rozwoju lokalnego finansowanych zarówno ze środków krajowych, jak i europejskich; działa na rzecz aktywizacji społeczności lokalnych oraz wsparcia rozwoju organizacji pozarządowych.
– Rafał Olszowski – przedsiębiorca, prezes Zarządu Fundacji Instutut Aurea Libertas; absolwent wydziału studiów międzynarodowych i politycznych UJ oraz Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego; specjalista ds. zarządzania projektami finansowanymi z funduszy strukturalnych UE; koordynator licznych projektów szkoleniowych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz projektów inwestycyjnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.
– Jacek Pająk – od 2006 r. pełni funkcję starosty powiatu bocheńskiego, absolwent UJ Wydziału Prawa i Administracji, studiów podyplomowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji – Akademia Liderów Samorządowych; członek Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego przy MSWiA.
– Magdalena Szczudło (moderator) – niezależna trenerka organizacji pozarządowych oraz ekspertka w zakresie budowania partnerstw i projektów społecznych oraz zarządzania projektami społecznymi; wykładowczyni na UJ, WSE im J. Tischnera w Krakowie, WSB w Nowym Sączu; odbyła staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli (Komisji Spraw Zagranicznych PE oraz komisji Sprawy Gospodarcze i Monetarne); koordynatorka projektów finansowanych z EFS w latach 2004-2006; trenerka kluczowa Regionalnego Ośrodka EFS Kraków 2008-2010, autorka i realizatorka wielu projektów społecznych finansowanych m.in. z PHARE, EFS, EQUAL, INTERREG, PAFW, FIO.
Program forum:
– godz. 12.00-12.30 – powitanie zgromadzonych gości, przedstawienie Centrum NGO w Bochni – jego roli, zadań i celów;
– godz. 12.30-13.30 – debata plenarna „Partnerzy czy rywale – wymiar współpracy międzysektorowej na poziomie lokalnym?”;
– godz. 13.30-14.00 – praca warsztatowa w grupach, „Jak połączyć wspólnie siły – możliwe formy współpracy na poziomie lokalnym w powiecie brzeskim i bocheńskim”;
– godz. 14.00-14.30 – podsumowanie debaty i prac warsztatowych, rekomendacje i plany na przyszłość dla partnerstw lokalnych.
Organizatorzy: Związek Centralny Dzieła Kolpinga w Polsce, Regionalne Centrum NGO Kolping w Bochni powiatu bocheńskiego i brzeskiego oraz Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Bochni.