Tegoroczne ferie w Nowym Wiśniczu upłyną pod hasłem „Nieznany smak soli”. W ramach projektu przygotowano dla dzieci kilkanaście propozycji spędzenia wolnego czasu.
Punktem wyjściowym projektu jest sól. Sól jako artykuł spożywczy, ale również sól jako symbol. Jednym z głównych punktów przedsięwzięcia jest wycieczka do Kopalni Soli w Bochni, gdzie uczestnicy m.in. zapoznają się z genezą powstania przemysłu solnego na ziemiach polskich.
W ramach projektu odbędą się m.in.: warsztaty tańca towarzyskiego, gry i zabawy świetlicowe, wycieczka do kopalni soli w Bochni, wycieczka do Ośrodka Edukacji Regionalnej, warsztaty fotograficzne, zajęcia plastyczne czy warsztaty dziennikarskie.
Uczestnicy ferii z domem kultury będą także poszukiwać… skarbu. – Jest to gra terenowa. Spotykamy się obok ratusza w Wiśniczu. Każdy z uczestników, lub drużyn otrzymuje mapę ze wskazówkami. Zadaniem uczestników gry będzie podążać za podpowiedziami, po wyznaczonej trasie na której będą musieli rozwiązywać różne zadania i łamigłówki. Zwycięzca zostanie ten, kto najszybciej dotrze do celi i otrzyma najwięcej punktów za wykonane zadania – tłumaczą organizatorzy wiśnickich ferii.
W trakcie projektu odbędzie się także cykl spotkań z pedagogami zatytułowany „Rozmowy trudne”. Ważnym punktem w harmonogramie tegorocznych ferii będą także zajęcia mające na celu przygotowanie 6-klasistów do testu kompetencyjnego na zakończenie szkoły podstawowej. Uczniowie będą m.in. brać udział w zajęciach matematycznych czy pisać dyktanda.
Projekt „Nieznany smak soli” został napisany przez pracowników Świetlicy Wiejskiej w Kopalinach i Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Wiśniczu oraz zgłoszony do konkursu ogłoszonego przez Fundację Wspomagania Wsi. A ponieważ spełnił warunki konkursu został nagrodzony dofinansowaniem.
Projekt zakłada, że w zajęciach będzie uczestniczyć 40 osób, skierowany jest głównie – do uczniów z miejscowości Kopaliny. – W chwili obecnej dziewięćdziesiąt procent miejsc mamy zajęte. Ale w przypadku, gdyby nikt z Kopalin się już nie zgłosił to te kilka wolnych miejsc mogą zająć dzieci z innych miejscowości – informuje Leszek Marszałek, dyrektor wiśnickiego domu kultury.
Początek realizacji zaplanowano na 14 lutego. Pełny harmonogram zajęć można zobaczyć TUTAJ.