O swoich artystycznych pasjach, sukcesach, codziennych troskach i przyjaźniach nawiązanych podczas warsztatów muzycznych, opowiadali 24 czerwca na antenie Radia Kraków laureaci IV Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”.
Można było „na żywo” posłuchać piosenek w wykonaniu wyróżnionego duetu Małgosi Rządkowskiej z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Mielcu i Kamili Kwiecińskiej z II Liceum w Bochni oraz Pawła Szypuły, który otrzymał dyplom Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, przyznawany od tego roku w kategorii – osobowość festiwalu.
Zaproszenie do Radia Kraków to dodatkowa nagroda dla laureatów. W przyszłym roku zaplanowana jest następnego dnia po zakończeniu festiwalu. Ułatwi to obecność osób wyróżnionych, którzy przyjeżdżają z różnych zakątków Polski – mówi Teresa Jaszczyńska, dyrektor Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Bochni.
Prawie godzinna audycja przybliżyła słuchaczom historię bocheńskiego festiwalu. O wzrastającym z roku na rok poziomie opowiadał przewodniczący jury Marek Pacuła. Kulisy przygotowań tej muzycznej imprezy przybliżył słuchaczom Jerzy Turek.
Ten festiwal daje ludziom szansę. Zarówno osobom zdrowym, jak i niepełnosprawnym. Ja chciałam śpiewać od najmłodszych lat, więc bardzo się cieszę, że mogę realizować to marzenie – mówiła na antenie Małgosia Rządkowska z Ośrodka w Mielcu. A jej słowa mogą być chyba znakomitą puentą zarówno tegorocznego festiwalu, jak i audycji w Radiu Kraków.
Festiwal „Integracja malowana dźwiękiem” organizowany jest w Bochni od czterech lat. Występują w nim uczniowie niepełnosprawni Ośrodków Szkolno – Wychowawczych oraz ich rówieśnicy ze zwykłych szkół. Impreza obejmuje warsztaty muzyczne, podczas których uczestnicy przygotowują się do występów na scenie w Oratorium św. Kingi. W gronie jurorów i prowadzących warsztaty byli tacy artyści jak Monika Kuszyńska, Ania Wyszkoni, Renata Przemyk, Zygmunt Konieczny, Tomasz Szczepanik, Krzysztof Jaryczewski, Jacek Wójcicki, Maciej Zembaty oraz obecni od początku na festiwalu Marek Pacuła i Marek Piekarczyk.