Na terenie Sądu Rejonowego w Bochni odkryto dawne korytarze klasztoru dominikanów. Istniał on w Bochni do XVIII w., później zakonnicy przenieśli się do Jarosławia.
Klasztor mieścił się m.in. w budynku obecnego muzeum, które stoi obok sądu. Jak mówi Małgorzata Chołda, prezes Sądu Rejonowego w Bochni, do odkrycia doszło zupełnie przypadkowo. – Zrywaliśmy dawną kostkę brukową, ponieważ chcieliśmy położyć nową nawierzchnię i podczas prac remontowych okazało się, że pod powierzchnią dziedzińca przebiegają jakieś korytarze. Zostało to opisane, zinwentaryzowane, zabezpieczone. Konserwator w Tarnowie, pan Cetera, poddał pod rozwagę możliwość eksponowania fragmentów tych korytarzy – mówi prezes Sądu.
Przypuszczalnie odkryte korytarze mogą pochodzić z XVI w. i są pozostałością pierwszej siedziby klasztoru. – Część korytarzy będzie udostępniona w taki sposób, że będą podświetlone i będą częściowo przykryte szklaną klapą, więc będzie to widoczne – mówi Małgorzata Chołda. Oprócz korytarzy, przy okazji remontu kanalizacji, dokonano jeszcze drugiego odkrycia. – Przy ścianie frontowej odkryto prawdopodobnie fragmenty murów obronnych, które mogą pochodzić nawet z XIV w.
Istnieje szansa, że również dawne mury obronne miasta byłyby zaznaczone tablicą pamiątkową i znakiem na bruku.
[wyżej: fragment litografii Carla Bernd’a z poł. XIX w. prezentujący budynek Klasztoru Dominikanów wraz z otaczającą go zabudową i ogrodem, fot. www.muzeum.bochnia.pl]