Powrót do historii w PSP 2

„Jeżeli my nie będziemy dbać o nasze symbole narodowe, to nikt za nas tego nie zrobi”. Obchody 67 rocznicy przemianowania ZWZ w AK w szkole podstawowej nr 2.

14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową. W przeddzień rocznicy, grono pedagogiczne wraz z uczniami bocheńskiej podstawówki przedstawili program artystyczny pod hasłem „Za Waszą wiarę, co kłamać nie umie, za Waszą moc co dała czyny”.

Jako pierwszy głos zabrał Zbigniew Siudak – żołnierz z oddziału AK w Bochni. W swoim wykładzie opowiadał o historii Armii Krajowej, i przemianach jaki w niej zachodziły. – Nazwa tej – największej w okupowanej Europie Armii Podziemnej – stała się symbolem niezłomnej walki o utraconej niepodległości i niezawisłości – mówił. To właśnie Zbigniew Siudak, sam będący absolwentem PSP 2, wyszedł kilka tygodni temu z inicjatywą zorganizowania tej uroczystości.

Kolejnym punktem obchodów rocznicy był program artystyczny (montaż muzyczno-słowny) przygotowany przez uczniów najstarszych klas. Recytacja przeplatana żołnierskimi piosenkami wywołała wzruszenie u przybyłych gości.

Jako kolejny zabrał głos Robert Springwald, kurator wystawy z Muzeum AK w Krakowie. W swojej wypowiedzi zachęcił do pielęgnowania patriotyzmu, tożsamości narodowej. Podkreślił również, jak ważne jest organizowanie takich uroczystości. Zaprosił i przedstawił gościa specjalnego – Włodzimierza Brodeckiego (pseudonim Wawka), będącego pierwszym Ułanem Rzeczpospolitej. Robert Springwald przywiózł ze sobą eksponaty muzealne z Muzeum AK w Krakowie, które mogli podziwiać uczniowie oraz przybyli goście. Od 14 lutego wystawa ta jest prezentowana w holu Kopalni Soli w Bochni.

Na zakńczenie dr hab. Teofil Wojciechowski – były burmistrz, a obecnie przedstawiciel IPN-u, złożył na ręce Dyrektora Szkoły teki edukacyjne, mające być pomocą dla nauczycieli w prowadzeniu lekcji historii.

null

Wśród zaproszonych gości byli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. – Podobało mi się bardzo. Przede wszystkim, człowiek wraca do wspomnień. Czuję się zaszczycona, że byłam tu zaproszona. Równocześnie bardzo wzruszona, bo przypominają mi się właśnie lata młodości. Ja mając 16 lat składałam przysięgę, że będę walczyć o wolność. Moim hasłem było – Bóg, Honor, Ojczyzna. – mówi Celina Dźwigaj, członkini ŚZŻAK.

Wśród obecnych znaleźli się również: dyrektorzy szkół z terenu powiatu bocheńskiego wraz z pocztami sztandarowymi, Ireneusz Sobas – sekretarz Miasta, Halina Olszewska – wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty, Dorota Palej-Maliszczak – Dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji oraz wielu innych gości. Powitał ich dyrektor PSP 2 Zbigniew Solak.

null