Wiosną płyta bocheńskiego rynku zostanie zbadana przez archeologów. Do tej pory wykonano już trzy badania nieinwazyjne, teraz przyjdzie kolejna czwartą próbę, która ma potwierdzić dotychczasowe ustalenia.
Chodzi o stwierdzenie, czy pod rynkiem znajdują się mury dawnego ratusza miejskiego. – Mamy nadzieję, że ostatecznie uzyskamy odpowiedź o przebiegu ewentualnych murów, które się tam znajdują. Pytanie, czy uda na m się odtworzyć kształt budynku (w domyśle ratusza, ale pewności jeszcze nie mamy), czy też cały czas będziemy mieli obraz dosyć nieuporządkowanych wątków, które nie pozwolą nam na jednoznaczne określenie rozmiarów i kształtu budowli, która prawdopodobnie się tam znajduje – mówi Marek Materna, archeolog z bocheńskiego muzeum.
Ratusz bocheński został zburzony na przełomie XVIII i XIX w. przez Austriaków. Prawdopodobną przyczyną był zły stan techniczny budowli oraz chęć wykorzenienia przez zaborców akcentów polskości. – Czy [ratusz] został rozebrany tylko do ówczesnej powierzchni rynku, czy wybrano go wraz z fundamentami. Przypominam, że według opisów ratusz miał piwnice, lochy, w których dawniej przetrzymywano przestępców. Czy zatem zlikwidowano go tylko do powierzchni gruntu, czy też zlikwidowano wszystkie jego elementy. To, co obserwujemy w urządzeniach georadarowych, elektromagnetycznych, może być jedynie echem wkopów fundamentowych, czyli miejsca po dawnych fundamentach – dodaje Marek Materna.
Marek Materna sugeruje, że dobrze byłoby wykonać inwazyjne badania płyty bocheńskiego rynku. Jest ku temu potrzeba, ponieważ powierzchnia jego jest pofalowana, występują również cieki wodne, które zalewają okoliczne budynki.