Świetlice wiejskie w Majkowicach i Słomce na czas wakacji przygotowały specjalne projekty aktywizujące z myślą o dzieciakach, które czas ten spędzają w domach. Oba projekty skupiały ich uwagę na ważnym temacie – warunkach życia zwierząt domowych.
Pomysłodawcą projektu „W Słomce igłą malowane” była kierownik tamtejszej świetlicy Beata Barnaś.
Ideą projektu była aktywizacja młodzieży wiejskiej w okresie wakacyjnym, uwrażliwienie dzieci na trudny nie raz los zwierząt domowych oraz prezentacja twórczości miejscowych artystek ludowych – informują pracownicy Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni pod które podlega świetlica.
Realizację projektu w lipcu połączono ze świętem latawca, podczas którego zaprezentowano haftowane obrazy Zofii Cetnarowskiej i Elżbiety Dębosz.
Również dzięki projektowi przeprowadzono też akcję „Zielono mi”. Zakupione zostały krzewy, które posłużyły do upiększenia świetlicy i kapliczki w Słomce. Rośliny dzieci posadziły samodzielnie.
Ukoronowaniem i jednocześnie nagrodą dla nich za udział i zaangażowanie w projekcie była wycieczka w Pieniny, zakończona ogniskiem i pieczeniem kiełbasy.
Natomiast w Majkowicach przez cały lipiec dzieci, młodzież i członkowie Towarzystwa Przyjaciół Biblioteki realizowali projekt „O nas dla was i dla nas”.
Dzieci roznosiły ulotki o właściwym traktowaniu zwierząt domowych, przede wszystkim naszych czworonożnych przyjaciół – psów, które znajdują się w niemalże każdym gospodarstwie domowym. Dzieci wykonały własnoręcznie ulotki, zwierzątka z masy papierowej, brały udział w konkursie literackim „mieszkam tu i wiem skąd ta nazwa wzięła się” – informują pracownicy GCKCiS.
W ramach projektu opracowano i wykonano mapy Majkowic, odnaleziono historie przysiółków i dzielnic Majkowic. Uczestnicy zwiedzali Wąwóz Homole i inne atrakcje podczas wspólnej wycieczki.
Zakończeniem projektu było rozdanie dyplomów i nagród dla uczestników. Podczas spotkania mogli oni wysłuchać wspomnień najstarszych mieszkańców nt. historii szkoły i osadników niemieckich mieszkających do czasów II wojny światowej w Majkowicach.
Projekty sfinansowane zostały przez Fundację Wspomagania Wsi w Warszawie.