Bocheńska policja rozdaje rowerzystom odblaskowe naklejki. To w ramach programu profilaktycznego, jaki realizuje z kasy powiatu, a którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa poruszających się jednośladami.
Ogólnopolska kampania pn. „Rowerem bezpiecznie do celu” trwa już od maja, ale policjanci z Bochni nie ograniczają się jedynie do kontroli stanu trzeźwości rowerzystów, ale też zwracają uwagę aby ich jednoślady były właściwie wyposażone w oświetlenie.
W tym celu Wydział Prewencji opracował program profilaktyczny, którego istotnym elementem jest doposażenie rowerów, szczególnie tych nieco już wysłużonych w odblaskowe naklejki – mówi rzecznik policji w Bochni Leszek Machaj.
W związku z akcją Starostwo Powiatowe w Bochni zakupiło 1500 zestawów odblaskowych naklejek. Naklejki są wręczane podczas kontroli kierującemu rowerem, który na miejscu kontroli nakleja je na ramę roweru.
Akcja jest niezmiernie ważna dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, szczególnie na równinnych terenach naszego powiatu, gdzie notuje się większą ilość zdarzeń z udziałem nieoświetlonych rowerzystów – dodaje Leszek Machaj.
Dodatkowo od września policjanci podczas spotkań w szkołach będą sprawdzać stan techniczny rowerów, którymi uczniowie dojeżdżają do szkół i również te rowery zostaną doposażone w odblaski
Statystyki niestety są przygnębiające – około 37% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią m.in. piesi i rowerzyści. W 2010 roku rowerzyści uczestniczyli w około 4 tys. wypadków na drodze, w których łącznie zginęło 290 osób, a rannych zostało nieco ponad 3,8 tys. osób.
Dodajmy, że prawie połowa tych, którzy zginęli na światowych drogach to piesi, rowerzyści i motocykliści.
Najwięcej wypadków na polskich drogach z udziałem rowerzystów powodują dzieci i osoby starsze. Rowerzyści powyżej 60 roku życia, byli sprawcami 456 wypadków (28,7% ogółu wypadków spowodowanych przez rowerzystów), zginęło w nich 75 osób (53,6%), a 399 zostało rannych (26,3%). W co szóstym takim wypadku zginął człowiek.
Z kolei dzieci w wieku 7-14 lat spowodowały w ubiegłym roku 354 wypadki (22,3% ogółu), w wyniku których zginęło 11 osób (7,8%), a 359 osób doznało obrażeń ciała (23,6%).