W czwartek odsłonięcie obelisku z tablicą upamiętniającą Zbrodnię Ponarską

Muzeum im. St. Fischera 15 sierpnia zaprasza do udziału w uroczystości patriotycznej dla uczczenia Zbrodni Ponarskiej. Podczas niej na cmentarzu św. Rozalii odsłonięty i poświęcony zostanie obelisk z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Dramatyczne wydarzenia miały miejsce w latach 1941-1944, w podwileńskich Ponarach. Las Ponarski stał się miejscem kaźni około 100 tysięcy osób, w tym: ok. 70-75 tys. Żydów, 25 tys. Polaków. Wśród ofiar były także grupy jeńców radzieckich, Cyganie, Białorusini oraz przedstawiciele innych narodowości. To właśnie w Ponarach zamordowano polską elitę kulturalną i intelektualną przedwojennego Wilna.

Częstokroć byli oni przetrzymywani w więzieniu na Łukiszkach i bestialsko katowani w czasie przesłuchań na gestapo przy ul. Ofiarnej. W czasie egzekucji nad dołami śmierci litewskie oddziały, złożone z tzw. strzelców ponarskich słynących z wyjątkowego okrucieństwa, były z reguły pijane i okrutnie znęcały się nad więźniami.

Tortury przed egzekucją – rozbieranie do naga, szczucie psami, wrzucanie rannych do dołów, gdzie dusili się pod stertą zabitych, rozbijanie kolbą karabinów głów nieżyjących – świadczyły o niesłychanym barbarzyństwie szaulisów.

Wydarzenia te pisał w swoim pamiętniku o. Władysław Całka, redemptorysta rodem z Bochni, więzień wileńskich Łukiszek. Jego grób znajduje się na Cmentarzu św. Rozalii w Bochni, tam też zostanie odsłonięty i poświęcony obelisk z tablicą upamiętniającą Zbrodnię Ponarską.

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni – instytucja postawiona na straży narodowej pamięci – chce poprzez obelisk z pamiątkową tablicą dać początek stopniowego przekształcania Cmentarza św. Rozalii w Park Pamięci Narodowej. Temu właśnie będzie służyć uroczystość patriotyczna, zorganizowana przez Muzeum – wyjaśnia Jan Flasza, dyrektor placówki.

Program uroczystości – czwartek, 15 września 2011 roku

15.00 – Kościół św. Pawła Apostoła, Msza Święta w intencji o. Władysława Całki i ofiar Zbrodni Ponarskiej

16.15 – Cmentarz św. Rozalii, uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Tablicy Ponarskiej ufundowanej przez Stowarzyszenie Rodzina Ponarska. Modlitwa przy grobie o. Władysława Całki

17.30 – Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, Czwartkowy Wieczór Pamięci

– ks. prof. dr Tadeusz Krahel (Archidiecezjalne Wyższe Seminarium Duchowne w Białymstoku), Martyrologia duchowieństwa polskiego w archidiecezji wileńskiej w latach 1939-1945

– Grażyna Potępa (Muzeum w Bochni), Ojciec Władysław Całka, redemptorysta z Bochni

– Janina Kęsek, (Muzeum w Bochni), Dziennik więzienny o. Władysława Całki