W związku z dużą popularnością metody wyłudzania pieniędzy stosowanej przez oszustów wobec osób starszych – policja apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do domu, bądź dzwonią podając się za członków rodziny czy znajomych.
W ostatnim czasie popularna stała się metoda oszustw zwana „na wnuczka” polegająca na podszywaniu się za członka rodziny, będącego w nagłej potrzebie pożyczenia mu pieniędzy ponieważ np. uległ wypadkowi. Oszust wybiera numer telefonu poszkodowanego z książki telefonicznej i prosi o pożyczenie pieniędzy lub wartościowych przedmiotów, informując zarazem, że odbierze je wysłana przez niego osoba, opisując jej wygląd dla uwiarygodnienia wysłannika – mówi Leszek Machaj, rzecznik bocheńskiej policji.
W ten sposób przestępcy wykorzystują zaufanie do ludzi, jakim często cechują się osoby w starszym wieku, a także ich słabszy już słuch i samotność. Dlatego policja apeluje, aby przed przekazaniem pieniędzy czy innych rzeczy wartościowych, należy jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają one trafić – najlepiej po porostu oddzwonić, aby upewnić się czy ta osoba rzeczywiście prosiła o pomoc.
W sytuacji, gdy osoba prosząca o pomoc wzbudza podejrzenia oszusta, należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji, starając się przekazać jak najwięcej informacji dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.
Policyjne porady – jak „nie dać się” oszustowi!
– Nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Waszej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące; sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny; oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi.
Warto sprawdzić i zapytać kto i jakim celu chce wejść do mieszkania.
– W przypadku podejrzeń, zawsze można sprawdzić telefonicznie czy przedstawiciel tej instytucji, który chce wejść był do nas kierowany, wówczas należy poprosić pracownika o numer telefonu do instytucji.
Jeżeli osoba mieszka samotnie i ma taką możliwość może poprosić, aby odwiedzająca nas osoba przyszła w innym terminie, kiedy będzie w domu ktoś z rodziny lub sąsiad.
– Podczas takiej wizyty nie wolno zostawiać tej osoby samej w pomieszczeniu. Oszuści często proszą o możliwość poczęstowania ich np. herbatą, aby mogli pozostać sami w pomieszczeniu i wykorzystując nieuwagę spenetrować mieszkanie. Często z wizytą przychodzą dwie osoby.
– Oszuści, aby sprawdzić, gdzie osoba przechowuje oszczędności, proszą o poszukanie jakiegoś dokumentu lub wydanie reszty z oferowanej np. wygranej czy też przyznanego wyrównania emerytury.
– Nie należy przekazywać żadnych pieniędzy akwizytorom, inkasentom jak również podpisywać umów. Transakcje należy zawierać w siedzibie firmy lub za pośrednictwem poczty, jeśli to niemożliwe przed podpisaniem warto skonsultować się z kimś z rodziny.
– Nie należy udzielać żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, mówić o swoich najbliższych planach życiowych czy członkach rodziny.
Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Wówczas postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.