Czy mieszkańcy gm. Drwinia będą mogli otrzymać zwrot pieniędzy, jakie zapłacili za wodociąg? Na razie nie wiadomo. Rada gminy Drwinia broni bowiem swoich racji w sprawie zaskarżonej przez prokuraturę uchwały o opłatach za budowę wodociągu. Domaga się od sądu odrzucenia skargi, względnie jej oddalenia.
Przypomnijmy, prokuratura skierowała do WSA 21 skarg o stwierdzenie nieważności uchwał o pobieraniu opłat za przyłączenie do wodociągu lub kanalizacji. M.in. chodziło o gminę Drwinia.
10 października radni gminy Drwinia podjęli uchwałę w sprawie udzielenia odpowiedzi na skargę prokuratury. Rada gminy Drwinia – wnosząc o odrzucenie skargi – argumentuje, że skarżona przez prokuraturę uchwała była podejmowana przez zarząd gminy, a nie przez radę. Ta zaś nie ma legitymacji procesowej. Zarząd gminy funkcjonował bowiem do 27 października 2002 r. jako organ wykonawczy, na którego czele stał wójt.
Gdyby się okazało, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nie przychyli się do wniosku o odrzucenie skargi, rada gminy wnosi o jej oddalenie, przytaczając kolejną argumentację.
Powszechnie stosowaną przez gminy praktyką było podejmowanie uchwał w sprawie lokalnych inicjatyw inwestycyjnych i tworzenie tzw. Społecznych Komitetów Budowy, w ramach których inicjowano realizację niektórych inwestycji wspólnie z gminą. Dotyczyło to m. in. budowy urządzeń i sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Rada Gminy w Drwini podjęła taką uchwałę w dniu 19 marca 1998 r. Na jej podstawie Gmina realizowała m. in. budowę obiektów, urządzeń i sieci wodociągowych z podłączeniami i wodomierzem. Finansowanie inwestycji odbywało się z budżetu Gminy przy udziale środków mieszkańców wpłacanych na podstawie umów cywilnoprawnych z możliwością rozłożenia płatności na nie oprocentowane raty. Wpłaty mieszkańców gminy przeznaczone były na sfinansowanie przyłączy wodociągowych tj. odcinków przewodu łączącego wewnętrzną sieć wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług z siecią wodociągową. Samo podpisywanie umów było całkowicie dobrowolne – czytamy w załączniku do uchwały rady gminy Drwinia z 10 października tego roku.
Dalsza argumentacja kładzie nacisk na to, że mieszkańcy mieli „zupełną swobodę wyboru sposobu realizacji przyłączy z własnych nieruchomości do sieci wodociągowej”. Mogli to robić własnym staraniem i na własny rachunek bądź też zlecić wykonanie przyłączy gminie na podstawie umowy cywilno-prawnej.
Mieszkańcy poszczególnych sołectw Gminy Drwinia na zebraniach wiejskich wyrażali wolę powierzania realizacji indywidualnych przyłączy wodociągowych Gminie za pośrednictwem wykonawców realizujących gminną sieć wodociągową. Deklarowali równocześnie swój udział w postaci środków finansowych na pokrycie kosztów realizacji przyłączy wodociągowych od sieci głównej do wodomierza w swych budynkach – czytamy dalej.
Jeśli odpowiedź na skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie nie uzyska pozytywnego rozpatrzenia, mieszkańcy gminy Drwinia będą mogli indywidualnie występować o zwrot pobranych przed laty pieniędzy.