Do połowy stycznia 2012 w bocheńskim muzeum można oglądać ekspozycję niemal 70 plakatów w duchu socrealizmu. Afisze pochodzą ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie, a wernisaż wystawy w Bochni odbył się w czwartkowe popołudnie.
Wystawa prezentuje plakaty mówiące m.in. o braterskiej przyjaźni polsko – radzieckiej, wcielaniu w życie idei socjalizmu, odbudowie kraju i realizacji założeń planu 6-letniego.
Na naszej wystawie nie mogło zabraknąć plakatów mających za zadanie agitować młodzież do czynnego zaangażowania w rozwój kraju i budowę nowego ustroju, plakatów popierających korzyści płynące z sojuszu robotniczo-chłopskiego, z pracy skolektywizowanych rolników czy robotników zatrudnionych na sztandarowych budowach socjalizmu – piszą opiekunowie wystawy w specjalnie wydanym z tej okazji folderze.
Oglądając wystawę w bocheńskim muzeum warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, jakie charakteryzują plakaty, a które znalazły się na nich nie przypadkowo, jak choćby bijąca z wielu krwista czerwień, czy propagandowe slogany.
Operując obrazem, kolorem, symbolem i alegorią, plakat stanowił doskonałą wykładnię propagandy wizualnej, która w odróżnieniu od werbalnej, silniej oddziaływała na świadomość odbiorców – czytamy w folderze.
Zwiedzający ekspozycję podczas jej otwarcia mieli dodatkowo okazję nabyć zapałki z ciekawymi socjalistycznymi hasłami i rysunkami. Wystawę pt. „Socjalizm twórz, wspólnotę twórz! Polski plakat socrealistyczny 1949 – 1955” można oglądać w bocheńskim muzeum do 15 stycznia 2012 roku.