W czwartek, 17 listopada uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni wzięli udział w prelekcji dotyczącej przeszczepu szpiku kostnego. Z procedurami związanymi z dawstwem, a także ewentualnymi konsekwencjami tej decyzji zapoznała młodzież założycielka fundacji „Podaruj Życie”, Urszula Smok.
Spotkanie było nawiązaniem do debaty przeprowadzonej we wrześniu, która dotyczyła idei transplantologii. Tym razem organizatorka akcji krwiodawstwa w II LO, Agnieszka Bakalarz, zdecydowała się zaprosić osoby związane z fundacją „Podaruj Życie”, wspomagającą dawców i biorców szpiku: Urszulę Smok – założycielkę organizacji oraz Lucynę Rusek – jej podopieczną. – Jesteście młodzi i zdrowi. Możecie być idealnymi dawcami. Musicie jednak tą kwestię dobrze przemyśleć, bo jest to decyzja na całe życie – podkreślała w wystąpieniu skierowanym do uczniów wicedyrektor szkoły, Bogusława Baran.
Urszula Smok – kiedyś sama chora na białaczkę – zdecydowała się na założenie fundacji w 2001 roku. – Naszym celem jest pomoc chorym przed i po przeszczepie, prowadzenie rejestru dawców szpiku, a także propagowanie tej idei w całej Polsce – mówiła.
W Polsce mieszka blisko 200 tysięcy zarejestrowanych dawców, podczas gdy na przykład w Niemczech jest ich około 4 miliony. Na całym świecie chęć ofiarowania „cząstki siebie” chorym zadeklarowało 17 milionów osób. Za główny powód tak małej ilości polskich dawców uznaje się zbyt duży koszt kwalifikacji do rejestru, który na dzień dzisiejszy wynosi około 600 zł.
Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-45 lat, której masa ciała przekracza 50 kg. Niezbędne jest również jednorazowe pobranie 20 ml krwi w celu wykonania badań zgodnościowych. Możliwy jest również przeszczep rodzinny (kiedy dawcą jest osoba spokrewniona), jednak tylko 30 % chorych ma możliwość skorzystania z tego rozwiązania.
Lucyna Rusek, podopieczna fundacji, szpik kostny otrzymała od Niemki, a sam zabieg odbył się w klinice w Katowicach. – Chętnych jest dużo, ale nie wszyscy są do końca zdecydowani. Bardzo często zdarza się, że potencjalny dawca wycofuje się tuż przed zabiegiem – wyjaśnia.
Tematyka prelekcji nie była przypadkowa. Uczniowie II LO wraz z nauczycielem i koordynatorem akcji, Agnieszką Bakalarz, planują w najbliższym czasie wyjazd do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, by przeprowadzić badania kwalifikacyjne na dawców szpiku kostnego.