Kolejny skok cywilizacyjny w szpitalu powiatowym w Bochni. Zdjęcia rentgenowskie, które od dziesięcioleci były wydawane na kliszy, teraz można uzyskać na płytce CD.
Jest to możliwe dzięki temu, że placówka przeprowadziła cyfryzację dwóch pracowni RTG. Mamy pełne ucyfrowienie obrazu, dlatego już nie korzystamy z klisz i odczynników. To pozostawiamy tylko jako coś rezerwowego, gdyby ucyfrowienie przestało działać, a szpital musi mieć zabezpieczenie – mówi dyrektor Wojciech Szafrański.
Na życzenie pacjenta można będzie uzyskać kliszę na bazie zdjęcia cyfrowego. Generalnie natomiast badania są wydawane w formie płytek. Zdjęcia są wypalane na płytce i z płytki będzie można je odtwarzać – dodaje dyrektor.
Jego zdaniem szpital powiatowy w Bochni jest teraz w pełni nowoczesny i może konkurować z najlepszymi placówkami w Małopolsce. Pokonaliśmy etap od starych aparatów rentgenowskich, z których nieraz się naśmiewano, że jeszcze je posiadamy, aż do pełnego ucyfrowienia obrazu.
Odbyliśmy długą drogę i myślę, ze będzie dużo lepiej jeśli chodzi o możliwości. Ucyfrowienie pozwala obracać obraz i uzyskać lepszą diagnostykę. Jest to zatem duży postęp, jeśli chodzi o pracownię RTG w szpitalu. W okolicy nie ma pracowni w pełni ucyfrowionej. Są analogowo-cyfrowe, natomiast my mamy w pełni cyfrową – dodaje Wojciech Szafrański.