Starostwo oskarża gminę Bochnia o wypuszczanie ścieków ze szkoły do rowu

Do naszej redakcji wpłynęło oświadczenie bocheńskiego Starostwa, które odnosi się do niedawnego komunikatu wójta Jerzego Lysego. Zarzucał on powiatowi opóźnienie w budowie chodnika w Nieszkowicach Wielkich.

Bochnia, dn.10.01.2011 r.

Odpowiedź na komunikat medialny Urzędu Gminy Bochnia dot. przebudowy skrzyżowania Zawada -Nieszkowice Wielkie.

W odpowiedzi na komunikat medialny Gminy Bochnia uprzejmie informujemy, iż nieprawdą jest, że przebudowa skrzyżowania w Zawadzie i Nieszkowicach Wielkich realizowana w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych nastąpiła jako wynik zabiegów Wójta i radnych z gminy Bochnia. Koncepcja tego poważnego i kosztownego remontu kształtowała się w dyskusjach i analizach władz Powiatu jeszcze w 2008 r., czego konsekwencją było zlecenie m.in. dokumentacji technicznej przebudowy skrzyżowania w Zawadzie.

W komunikacie prasowym Urzędu Gminy Bochnia nieprawdziwe są także daty. Rozmowy dotyczące remontu tego odcinka drogi nie mogły odbywać się na początku 2011 roku, gdyż wniosek w tej sprawie został złożony do Urzędu Wojewódzkiego w dniu 30.09.2010 roku. Fakt ten potwierdza podpisanie umowy o partnerstwie w sprawie realizacji tej inwestycji z gminą Bochnia w dniu 27.09.2010 roku.

W swoim oświadczeniu Urząd Gminy napisał , iż inwestycja wykonana została „ze znacznym opóźnieniem”. Urząd nie wspomniał jednak czym spowodowane było opóźnienie – wydaje się zatem celowym krótkie opisanie kontekstu bezprawnych i niegospodarnych działań gminy w zakresie wpływającym istotnie na termin realizacji inwestycji.

Podczas prowadzonych robót drogowych w Nieszkowicach Wielkich stwierdzono, że do rowu przydrożnego, którego modernizację obejmował zakres prac, odprowadzane są ścieki z terenu Zespołu Szkół Gminnych im. Lotników Polskich.

Przeprowadzona przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska kontrola wykazała, że ścieki odprowadzane były bez wymaganego prawem pozwolenia wodnoprawnego oraz bez dokonywania należnych opłat. Zbadane stężenie zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach przekraczało dopuszczalne normy. Zespół Szkół Gminnych, dla którego organem prowadzącym jest gmina Bochnia, został zobowiązany do zapłaty zaległych opłat podwyższonych karnie o 500% z uwagi na stwierdzone nieprawidłowości.

Zaskakującym jest fakt, że w prowadzonej w tej sprawie wymianie zdań i informacji wójt gminy Bochnia cały czas stał na stanowisku, że nieczystości odprowadzane przez szkołę – mają walor zupełnie nieszkodliwy dla środowiska, a proces oczyszczania fekaliów jest kompleksowy i spełnia standardy ekologiczne i prawne. Tego optymizmu nie podzielił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

W trybie natychmiastowym nakazał zaprzestanie odprowadzania i zanieczyszczania fekaliami. Należy też zaznaczyć, że działanie takie mogło spowodować zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców, gdyż fekalia mogły dostać się do wód gruntowych, a następnie do pobliskich studni gospodarczych.

Oczywiste w tym miejscu wydaje się stwierdzenie, że za bezprawne i nieodpowiedzialne działanie wójta gminy Bochnia zapłacą podatnicy czyli MIESZKAŃCY Gminy Bochnia. Taka niefrasobliwość pozwala sobie zadać pytanie, czy bez kurateli i pomocy powiatów każda gmina potrafi sobie poradzić z ciężarem odpowiedzialnego i gospodarnego dysponowania środkami publicznymi.

Efektem bezprawnego odprowadzania ścieków było wstrzymanie prowadzonych prac do momentu wyjaśnienia sprawy, oczekiwanie zaś, artykułowane w kierunku Inwestora tj. Powiatu Bocheńskiego, żeby potraktował drażliwą kwestię jako nieistotną – zdaje się dawać solidne podstawy wskazujące na bagatelizowanie przez samorząd Gminy obowiązków prawnych wynikających z ustaw.

Tym samym zaznaczyć należy, że w świetle pojawiających się na etapie realizacji inwestycji problemów, 21-dniowego opóźnienia nie można nazwać znacznym. Zakończenie prac nastąpiło 21.października, a określenia tej daty „późną jesienią” jest nadużyciem .

Ze względu na takie utrudnienia Powiatowy Zarząd Dróg, nie miał możliwości zakończenia inwestycji w terminie określonym w umowie. W tym miejscu wypadałoby wyrazić nadzieję, że to właśnie taka postawa ze strony PZD nie była podstawą wątpliwej inicjatywy samorządu Gminy mającego na celu przejęcie dróg powiatowych – domniemywać bowiem można, że służby Pana Wójta w opisanej powyżej sytuacji prawnej nie zechciałyby się dopatrywać trudności.

Brak tej informacji w komunikacie prasowym Urzędu Gminy Bochnia świadczy o nieoperowaniu przez Pana Wójta faktami, tendencyjnym podejściu do sprawy i wprowadzaniu opinii publicznej w błąd.

Na koniec pragniemy zapewnić, że zrealizowana przez Powiat inwestycja została wykonana i rozliczona prawidłowo.

Starostwo Powiatowe w Bochni