„Śladami Galicji” – uczniowie II LO w archiwum

4 stycznia grupa uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Bochni wraz z germanistkami: Elżbietą Mazur-Zagórską oraz Kamilą Polek, wzięli udział w spotkaniu w bocheńskim archiwum, które poprowadziła Zofia Sitko – pracownik placówki.

Inicjatorką spotkania była Elżbieta Mazur-Zagórska – germanistka II LO. Archiwum jest miejscem niedocenianym. Znajduje się tutaj ogromna ilość nieznanych dokumentów w różnych językach: polskim, niemieckim czy łacińskim. Myślę, że warto jest je przeczytać. Wiele osób o tym nie wie, a czasami potrzebujemy uzupełnić nasze wiadomości z różnych dziedzin, czy chociażby poszukać informacji o naszych przodkach – mówi.

Jesteśmy po to, aby gromadzić dokumenty miejskie. Od samego początku istnienia Bochni znajduje się tutaj archiwum – wyjaśniła Zofia Sitko, która przybliżała młodzieży charakterystykę czasów m.in. średniowiecza. Uczniowie dowiedzieli się jak wytwarzano pergamin czy pieczęcie oraz jak przygotowywano do pisania gęsie pióro.

Młodzież uzyskała również dostęp do oryginałów cennych dokumentów, na przykład pisma króla Augusta III wraz z pieczęcią, ksiąg będących sprawozdaniem z rozpraw sądowych czy kopii dowodów osobistych mieszkańców Bochni. Wszystko to zostało wzbogacone opowiadaniami Zofii Sitko, która przytaczała najciekawsze historie z różnych epok.

Co najbardziej przypadło do gustu uczniom? Zdecydowanie niepowtarzalny klimat, który panuje w tym miejscu, możliwość zobaczenia na własne oczy „żywej historii” naszego regionu i opowiadania, które zaciekawiły nas wszystkich – tłumaczy jedna z uczestniczek spotkania. Młodzież złożyła także pamiątkowy wpis do księgi gości.