Głosy w obronie Sądu Rejonowego w Bochni wciąż wpływaj na ręce Ministra Sprawiedliwości. Swoje stanowisko przesłała ostatnio bocheńska Solidarność.
Oto treść pisma, skierowanego do Ministra Sprawiedliwości:
Bochnia, 10.01.2012 r.
Pan
dr Jarosław Gowin
Minister Sprawiedliwości
Projekt rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia Sądu Rejonowego w Bochni jest dla nas Solidarności oraz mieszkańców powiatu bocheńskiego nie do przyjęcia.
W pełni popieramy stanowisko sędziów z Sądu Rejonowego w Bochni, Sądu Okręgowego w Tarnowie władz samorządowych Bochni i powiatu bocheńskiego oraz pismo Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej z dnia 4 stycznia 2012 r. wyrażone w liście do Pana Ministra Sprawiedliwości, którą chcemy niejako przypomnieć:
1) cała społeczność powiatu bocheńskiego jest za utrzymaniem Sądu Rejonowego w Bochni
2) historyczne i społeczne skutki zniesienia Sądu Rejonowego w Bochni odebrane będą przez społeczność bocheńską jako działania nieprzychylne Rządu i bardzo szkodliwe dla mieszkańców powiatu
3) rozluźnienie struktur administracyjnych, osłabienie władzy sądowniczej i administracyjnej doprowadzi do osłabienia rangi powiatu a zarazem być może i jego marginalizacji i degradacji,
4) brak należytego uzasadnienia do reformowania sądownictwa czego przykładem może być fakt, iż Inspektorat ZUS w Bochni obejmuje powiat brzeski oraz bocheński i dla interesu społecznego korzystniejsza lokalizacja Sądu Rejonowego a tym samym Sądu Pracy byłaby właściwa w Bochni,
5) sprzeczność założeń reformy z zasadami ekonomii, gospodarności i sprawności funkcjonowania sądów rejonowych w przeciwieństwie do Sądu w Bochni: przeprowadzony remont, szybkość załatwianych spraw, niskie koszty, skomputeryzowany, funkcjonalny dla osób niepełnosprawnych, dwie sale audiowizualne i urządzenia elektroniczne pozwalające na przesłuchanie świadków na odległość.
Dlatego, zwracamy się raz jeszcze do Pana Ministra o ponowne rozpatrzenie słusznej dla nas decyzji.
Pismo zostało przesłane do wiadomości:
Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Bronisława Komorowskiego, Premiera Rzeczypospolitej Polski Donalda Tuska, posłów i senatorów z Małopolski, Krajowej Rady Sądowniczej, Prezesa Sądu Apelacyjnego w Krakowie, Prezesa Sądu Okręgowego w Tarnowie, portali internetowych, środków masowego przekazu i prasy lokalnej i ogólnopolskiej.