Od trzydziestu lat, zawsze w czwartki, zawsze o 17.30 w Sali Portretowej. Tradycja, przeszłość, wartości, rozumienie innych kultur – tak Muzeum zapowiada 30., jubileuszową edycję Spotkań Czwartkowych.
Cykl Czwartkowych Spotkań Muzealnych został wyróżniony w 2001 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego trzecią nagrodą w prestiżowym konkursie „Sybilla. Najciekawsze wydarzenie muzealne” w kategorii programy edukacyjno-oświatowe.
Czwartkowe Spotkania Muzealne wyrastając z najlepszych pokładów kultury i tradycji naszego miasta, wydają się dobrą promocją życia kulturalnego Bochni. Przez trzy dziesiątki lat „Czwartki” stały się wartością dobrze rozpoznawalną. Dzięki nim nieprzerwanie poszerzana jest wiedza o mieście i regionie, którą popularyzuje zarówno kilkanaście tomików wydanych w serii „Biblioteka Czwartkowych Spotkań Muzealnych”, jak i „Rocznik Bocheński” – czytamy na stronie internetowej Muzeum.
Najlepszą recenzję Spotkań Czwartkowych stanowi frekwencja. Przychodzą na nie stali bywalcy, ale również młodzież szkolna.
Program spotkań:
26 stycznia
dr Grażyna Lichończak-Nurek (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), Wit Stwosz. Życie i twórczość.
23 lutego
Andrzej S. Pacuła (Bochnia), Bochnian rozmowy pocztowe – inspiracje literackie i historyczne.
22 marca
prof. dr hab. Andrzej Kastory (Bochnia), Polityka Wielkiej Brytanii wobec Europy Środkowej w pierwszej połowie XX wieku.
26 kwietnia
dr hab. Andrzej Zięba (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ),
Faronada. Z dziejów rebelii kościelnej w Wiśniczu międzywojennym.
10 maja
Agnieszka Truś-Bakalarz (Muzeum w Bochni), Marcin Samlicki w Paryżu.
14 czerwca
Andrzej Całka (Bochnia), Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Zielona wyobraźnia – dwugłos o Franciszku Mollo, malarzu niebanalnym.
6 września
Janina Kęsek (Muzeum w Bochni), Kult świętej Rozalii w Bochni dawniej i dziś.
18 października
Iwona Zawidzka (Muzeum w Bochni), Żyd nadrabski. Obraz Żydów w pracach Jana Świętka i nie tylko…
15 listopada
Marek Materna (Muzeum w Bochni), Podróż do wnętrza ziemi, czyli spacer z archeologiem po średniowiecznej Bochni.
13 grudnia
Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem), Stanisław Barabasz z Bochni – pionier polskiego narciarstwa.
Sala Portretowa Muzeum, godz. 17.30.