W czwartek 26 stycznia o godzinie 11:50 miała miejsce akcja uliczna „Transplantacja – masz dar uzdrawiania”, której organizatorami byli uczniowie II LO im Orła Białego w Bochni. Bocheńskie liceum jest jedną z 30 szkół podejmujących działania w ramach akcji „Drugie Życie”.
Akcja „Transplantacja – masz dar uzdrawiania” ma na celu zachęcenie do rozmowy na temat transplantologii, a skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców Bochni oraz osób zainteresowanych zagadnieniami z dziedziny transplantacji.
26 stycznia obchodziliśmy VII Ogólnopolski Dzień Transplantacji. W tym dniu młodzież II LO w ramach kampanii „Drugie Życie” zorganizowała akcję uliczną propagującą ideę transplantacji. Każdy z przechodniów mógł otrzymać od uczniów oświadczenie woli na pośmiertne oddanie narządów, które później mogą komuś uratować życie. W ten sposób uczniowie chcieli upamiętnić sukces polskich lekarzy, którzy właśnie wtedy (26 stycznia 1966 r.) dokonali pierwszego, udanego przeszczepu nerki. Zdarzenie miało miejsce w Warszawie w I Klinice Chirurgii Akademii Medycznej.
Głównym celem uczniów II LO było przekazanie jak największej ilości informacji o transplantacji oraz o akcji „Drugie Życie”, której organizatorem jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.
Przeszczep to procedura medyczna, polegająca na pobraniu komórek, tkanek lub narządu od dawcy i chirurgiczne ich umiejscowienie w ciele biorcy. Narządy mogą być także odpowiednio konserwowane i umieszczane w tzw. bankach narządów. Dziedziną medycyny zajmującą się przeszczepami jest transplantologia. Wyróżniamy następujące rodzaje przeszczepów:
– dawstwo żywe – polega na pobraniu komórek, tkanek lub narządów od dawcy żywego, w celu ratowania zdrowia i/lub życia. Zazwyczaj są to osoby bliskie w linii prostej, jak również rodzeństwo, małżonek, przysposobieni i inne osoby istotne ze względów osobistych – potrzebna jest wtedy zgoda sądu rejonowego właściwego dla zamieszkania lub pobytu dawcy. Dawca jest szczegółowo badany. Konieczne jest powiedzenie zgodności tkankowej, niekoniecznie grup krwi. Osoba poddawana pobraniu komórek, tkanek lub narządów powinna być poinformowana o wszelkich możliwych powikłaniach i świadomie zgodzić się na procedurę. Dawca żywy musi być osobą o pełnej zdolności do czynności prawnych i podpisać zgodę na pobranie narządu dla ściśle określonego biorcy w obecności lekarza.
– dawstwo pośmiertne – dawcą narządów po śmierci może być każda osoba, która nie wyraziła sprzeciwu w formie wpisu do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Zatem każdy człowiek, który nie wyraził takiego sprzeciwu jest potencjalnym dawcą – jest to tzw. domniemana zgoda na dawstwo. Jednak aby nie budzić wątpliwości i sprzeciwów rodzin osób zmarłych, warto nosić przy sobie oświadczenie woli i za życia poinformować bliskie osoby o swoim zamiarze oddania narządów. Pobranie narządów odbywa się w warunkach bloku operacyjnego, przez specjalistów lekarzy, z poszanowaniem godności wobec ciała zmarłego.
Opracowano na podstawie:
– www.poltransplant.pl
– www.przeszczep.pl
– www.dawca.pl
Agnieszka Bakalarz