W poniedziałek 6 lutego w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie odbyło się spotkanie starostów reprezentujących władze Związku Powiatów Polskich z Ministrem Sprawiedliwości Jarosławem Gowinem dotyczące reorganizacji sądownictwa w Polsce. W spotkaniu uczestniczył również Jacek Pająk – Starosta Bocheński.
Podczas spotkania i dyskusji starostowie przedstawili szereg spostrzeżeń i obaw podnoszonych przez mieszkańców powiatów a wynikających z zakresu proponowanych przez Ministra zmian. W trakcie rozmowy Minister Gowin podkreślił swoje przekonanie o nieuniknionej konieczności wprowadzenia reformy – podkreślając równocześnie, że argumenty i propozycje, w tym środowiska samorządów powiatowych, będą brane pod uwagę przy określaniu ostatecznego kształtu reorganizacji.
Przypomnijmy, że w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad reorganizacją sądów rejonowych, a w konsekwencji tych działań planuje się zniesienie sądów rejonowych o obsadzie orzeczniczej do 14 sędziów i przekształcenie ich w wydziały.
W kontekście przedstawionych przez powiaty argumentów miałem sposobność, w rozmowie z Panem Ministrem, ponownie podkreślić wagę dla społeczności lokalnych funkcjonowania samodzielnych organizacyjnie sądów. Istotne, że w trakcie spotkania ze starostami udało się pozyskać deklarację Pana Ministra, że reorganizacja sądów nie wpłynie absolutnie na dostępność usług do tej pory świadczonych przez sądy rejonowe – co w przypadku bocheńskiego sądu daje nam sytuację, w której zarówno wydział ksiąg wieczystych jak również wydział sądu pracy nie migrują w żadnym przypadku poza Bochnię – relacjonuje Jacek Pająk.
W chwili obecnej wciąż bowiem w Ministerstwie trwają prace związane z oceną uwarunkowań demograficznych, lokalizacyjnych, organizacyjnych – dotyczą one nie tylko danego, poszczególnego sądu rejonowego, ale również bliższego i dalszego otoczenia. W efekcie spotkania Minister Gowin poinformował również, że sytuacja bocheńskiego sądu jest mu dobrze znana i szczegółowo analizowana.
Pan Minister zadeklarował mi, że rozumiejąc szczególną specyfikę Bochni – jest otwarty, przed ostatecznym podjęciem decyzji, na przeanalizowanie podczas kolejnej rozmowy całości argumentów przypisanych do samodzielności organizacyjnej bocheńskiego sądu – informuje gospodarz powiatu.
Obecnie trwają konsultacje z prezesami sądów apelacyjnych i okręgowych.