Strefa Aktywności Gospodarczej dziejową szansą dla Bochni

25 mln zł dotacji na uzbrojenie strefy przemysłowej Bochni to dla miasta wydarzenie o randze dziejowej. Dotacja została przyznana na kilka dni przed 759. rocznicą lokacji miasta.

Władze miasta porównują wagę przyznanej dotacji do założenia w latach 70. w Bochni Huty im. Lenina (obecnie Stalprodukt S.A.), zakładu który dziś daje ok. 2 tys. miejsc pracy, płaci podatki do miejskiej kasy i ciągle się rozwija. Do tej pory budowaliśmy obiekty, które generują koszty – mówił burmistrz Stefan Kolawiński, wyliczając po kolei Krytą Pływalnię, Halę Widowiskowo-Sportową, Park Uzbornia. Każda z tych inwestycji nie jest inwestycją sensu stricto, ponieważ generuje koszty i trzeba do niej dopłacać. Strefa gospodarcza będzie generowała przychody do kasy miejskiej i przyczyni się do zwiększonego zatrudnienia ludności – argumentował burmistrz.

Pieniądze pozyskiwane w ramach pracy spowodują większą zamożność społeczeństwa. Jeżeli większa zamożność społeczeństwa, to być może będę miał mniej problemów z tak trudną sytuacją mieszkaniową w mieście, bo kogoś będzie po prostu stać na wynajem mieszkania. Większa skłonność obywateli, żeby nabywać różnego typu dobra, bo ich będzie na to stać, powinna rozkręcić koniunkturę handlową w mieście – mówił Stefan Kolawiński podczas środowej konferencji prasowej.

Burmistrz podkreślał, że Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej zaczęła powstawać w 1995 r. i zdobycie dotacji to ukoronowanie pracy jego poprzedników: Teofila Wojciechowskiego, Wojciecha Cholewy, Bogdana Kosturkiewicza. Także on sam po objęciu urzędu pod koniec 2010 r. dokupił do strefy kilka hektarów ziemi i powiększył jej powierzchnię z 54 do blisko 60 ha.

Bocheńska Strefa Aktywności Gospodarczej w dużej części (38 ha) należy do Krakowskiego Parku Technologicznego. To specjalna strefa ekonomiczna, w której inwestorzy mogą uzyskać pomoc publiczną na otwarcie działalności.

Pierwsza działka w strefie przemysłowej Bochni powinna być sprzedana w czerwcu. W czwartek na sesji rady miejskiej mają zostać podjęte dwie uchwały otwierające drogę do sprzedaży pierwszych nieruchomości w BSAG.