W tym roku przypadają dwie rocznice związane z Walerianem Kasprzykiem (1912-1992). Był to jeden z najciekawszych bocheńskich malarzy, a zarazem postać ważna dla kształtowania się tutejszego środowiska plastycznego.
Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza w czwartek, 1 marca 2012 r. wyjątkowo o godz. 16.30 do udziału w sympozjum.
W programie:
– Jan Flasza, Walerian Kasprzyk i bocheńskie środowisko plastyczne.
– Sławomir Jabłoński, Fenomen wiśnickiego Plastyka.
– Agnieszka Truś-Bakalarz, Pomiędzy Paryżem, Rzymem, Budapesztem i Moskwą. Waleriana Kasprzyka malarskie notatki z podróży.
Po zakończeniu sympozjum odbędzie się wernisaż wystawy pt. „Waleriana Kasprzyka artystyczne podróże w czasie i przestrzeni”
Walerian Kasprzyk żył w latach 1912 – 1992. Jego życie przypadło na okres zasadniczych przemian w sztuce polskiej, z jednej strony wciąż nawiązującej do tradycyjnego malarstwa czerpiącego wzory wprost z przełomu XIX i XX stulecia, z drugiej – wyrażającego się serią awangardowych eksperymentów i buntów przeciw ustalonym wzorcom estetycznym. Z całą wyrazistością daje się zauważyć ten konglomerat poglądów na sztukę w środowisku Akademii Sztuk Pięknych, gdzie studiował malarstwo w latach 1936-1945 oraz 1945-1947. Zetknął się tam z takimi twórcami, jak Kazimierz Sichulski, Władysław Jarocki, Ignacy Pieńkowski, którzy byli poniekąd kontynuatorami wątków zapoczątkowanych jeszcze przez Stanisława Wyspiańskiego i Teodora Axentowicza, ale również ze Zbigniewem Pronaszką, który poszukiwał całkiem nowego wyrazu w sztuce – to słowa Jana Flaszy, dyrektora Muzeum z zaproszenia na sympozjum.
Kasprzyk odegrał znaczną rolę w rozwoju liceum plastycznego w Nowym Wiśniczu, którego był w swoim czasie dyrektorem. Były to lata, w których uformował się w znacznej mierze dobrze rozpoznawalny styl tej szkoły, zwłaszcza w ceramice i tkaninie artystycznej. Sam osiągnął mistrzostwo w akwareli, łączonej niekiedy z innymi technikami. Ta technika artystycznego zapisu okazała się szczególnie przydatna w utrwalaniu wrażeń z podróży prezentowanych na niniejszej wystawie – czytamy dalej.