Skażony alkohol zabił mieszkańca Kamionnej

13 kwietnia do bocheńskiego szpitala został przywieziony 55-letni mieszkaniec Kamionnej z objawami wskazującymi na zatrucie organizmu. W organizmie mężczyzny znajdował się glikol etylenowy. Mężczyzna zmarł kolejnego dnia.

Na przestrzeni kilku ostatnich dni w powiecie bocheńskim odnotowano dwa przypadki zatrucia organizmu w efekcie spożycia skażonego alkoholu.
W piątek 13 kwietnia do bocheńskiego szpitala został przywieziony 55-letni mieszkaniec Kamionnej z objawami wskazującymi na zatrucie organizmu. Badanie potwierdziło podejrzenia lekarzy, bowiem w organizmie mężczyzny znajdował się glikol etylenowy. Mężczyzna zmarł kolejnego dnia.

Po czterech dniach do szpitala trafił kolejny mężczyzna, 43-letni mieszkaniec Lipnicy Górnej. W jego krwi również znajdowała się trująca substancja pochodząca prawdopodobnie ze skażonego alkoholu, który mężczyzna wcześniej wypił. W stanie ciężkim został on przetransportowany do krakowskiego szpitala specjalistycznego.

Do zatrucia doszło prawdopodobnie po wypiciu skażonego alkoholu lub innego płynu zawierającego glikol etylenowy. Glikol używany jest zazwyczaj w niezamarzającym płynie chłodniczym stosowanym w samochodach lub płynie zimowym do szyb. To bardzo groźna substancja a skutkiem jej spożycia może być uszkodzenie nerek, wątroby i mózgu.

Glikol etylenowy łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego. Początkowe objawy zatrucia to bóle i zawroty głowy, później dołączają się bóle brzucha, wymioty, czasem biegunka. Po okresie pobudzenia przypominającym upojenie alkoholowe, dochodzi do działania depresyjnego na ośrodkowy układ nerwowy i wystąpienia śpiączki z przyśpieszonym i pogłębionym oddechem. Przyjmuje się, że dawką śmiertelną może być około 100 ml.

Policja apeluje o ostrożność i nie spożywanie alkoholu niewiadomego pochodzenia. Z uwagi na drugi już przypadek tego typu trwają intensywne czynności sprawdzające. Osoby mające informacje, które mogą przyczynić się do ustalenia źródła pochodzenia tej trującej substancji a tym samym zapobiec kolejnym przypadkom zatruć proszone są o przekazanie informacji policjantom Wydziału Kryminalnego KPP w Bochni tel. 14 615 22 05 lub 997. Sprawdzane są wszystkie informacje, również anonimowe. Informacje można również przesłać na adres: rzecznik@bochnia.policja.gov.pl.

Opracował Leszek Machaj