Od blisko 2 lat dworzec kolejowy w Bochni był remontowany. Prace pochłonęły 5 mln z, ale efekt jest imponujący. W środę nastąpiło oficjalne oddanie budynku do użytku.
Dworzec ma nową, bardziej przyjazną i nowoczesną przestrzeń związaną z obsługą podróżnych, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Przebudowano pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak hol kasowy czy poczekalnia. Zamontowana została platforma dla niepełnosprawnych, która ułatwia poruszanie się po budynku. Przygotowano także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. W obiekcie został zainstalowany system monitoringu wizyjnego, który zwiększy bezpieczeństwo podróżnych. Kilkanaście kamer pozwoli na nadzorowanie pomieszczeń dworca, parkingu oraz okolic stacji – wylicza Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy PKP S.A.
W ramach przebudowy odwodniono budynek, jego elewację, wymieniono pokrycie dachowe oraz drzwi, okna, wreszcie wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne. Przed dworcem wybudowano parking samochodowy na 20 miejsc oraz parking dla rowerów. Wokół budynku powstały nowe chodniki z kostki brukowej.
Prace rozpoczęły się we wrześniu 2010 roku i pochłonęły ok. 5 mln złotych. W połowie były to pieniądze z budżetu państwa (Ministerstwo Infrastruktury), a w połowie środki własne PKP S.A. Wykonawcą remontu był Zakład Remontowo-Budowlany MURDZA z Miechowa, a projekt opracował Zespół Projektowy AMD z Jaworzna.
Dworzec w Bochni wybudowano w 1885 roku. Według informacji PKP, w odnowionym obiekcie część pomieszczeń zostanie zagospodarowana przez Urząd Miasta w Bochni na potrzeby działalności statutowej.
Polskie Koleje Państwowe S.A. obecnie remontują około 80 dworców kolejowych na terenie całego kraju.