Muzealia 2012: Konteksty „Pana Tadeusza”

Wyjątkowa uczta duchowa czeka wszystkich miłośników arcydzieła Adama Mickiewicza. „Pan Tadeusz” będzie osią tegorocznych Muzealiów w Muzeum im. Stanisława Fischera. Potrwają one 2 dni.

Muzealia w Bochni organizowane są z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów, który został ustanowiony w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów (ICOM) i obchodzony jest 18 maja. Bocheńskie Muzeum im. Stanisława Fischera zaprasza w sobotę i niedzielę 19 i 20 maja. W tych dniach placówka będzie otwarta od 10.00 do 20.00 (wstęp wolny).

Oprócz możliwości zwiedzenia stałej ekspozycji proponujemy atrakcyjny program, a w nim interesujące wykłady i prezentacje, wystawę, warsztaty językowe i koncert. Opisana przez Wieszcza rzeczywistość sprzed 200. lat stanowi świetną okazję do wieloaspektowego ukazania jego niezwykłego dzieła w perspektywie dziejów ojczystych – zachęca dyrektor Jan Flasza.

Program Muzealiów 2012

Sobota – 19 maja

15.30 – prof. dr hab. Mieczysław Rokosz (Uniwersytet Jagielloński), „Pan Tadeusz” – szaniec narodowej pamięci.

16.30 – Wojciech Kamionka (Akademia Muzyczna w Krakowie), „Natenczas Wojski chwycił na taśmie przypięty swój róg bawoli… Róg myśliwski protoplastą współczesnej waltorni – teoretycznie i praktycznie o niezwykłym instrumencie.

17.30 – Mieczysław Damski (lekarz weterynarii, prezes Koła Łowieckiego „Rogacz” w Bochni), Wizerunek współczesnego myśliwego.

18.00 – Teresa Adamkiewicz, Mirosław Orzechowski, Karolina Biedroń, Anna Kowalczyk, Filip Pawlak, Aleksandra Sozańska (Lekki Teatr Przenośny), „Pan Tadeusz” na sześć i jeszcze więcej głosów… Zabawa słowem – warsztaty językowo-interpretacyjne.

19.30 – Otwarcie wystawy „Pan Tadeusz” – dzieło ksiąg niezwykłych, połączone z zabawą literacką: Czy można nauczyć się „Pana Tadeusza” na pamięć?

Niedziela – 20 maja

15.30 – Jan Flasza (Muzeum w Bochni), Bocheńskie konteksty Adama Mickiewicza.

15.50 – Anetta Stachoń (Muzeum w Bochni), TADEUSZ – patriotyczne imię. Etymologia. Popularność. Patronat.

16.10 – Anna Wójtowicz (Antykwariat Wójtowicz w Krakowie), Mickiewicz z „Panem Tadeuszem” w antykwariacie.

16.50 – Janina Kęsek (Muzeum w Bochni), Czy da się przełożyć „Pana Tadeusza” na języki obce?

17.30 – dr Maria Molenda (Fundacja Nomina Rosae), Ubiór szlachcica polskiego jako wyraz tożsamości narodowej.

18.15 – „Pan Tadeusz” w sześciu odsłonach – w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Jana Matejki w Bochni (Aleksandra Augustyn, Miłosz Łach, Tymoteusz Dobrzański) oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni (Maria Legutko, Paweł Jemioło, Alicja Trzaska, Monika Kiecka, Natan Mikulski). Przygotowanie sceniczne: Agata Kufta-Pletty i Ewelina Stępień.

19.15 – Koncert cymbalistów. Wystąpią Stanisław Tadla z synem Szymonem (Szklary koło Rzeszowa).

Twój egzemplarz „Pana Tadeusza” na muzealnej wystawie!

„Pan Tadeusz” to dzieło wyjątkowe w literaturze polskiej, oddziaływujące na świadomość przeszłości i tradycję kulturalną wielu pokoleń Polaków. Któż z nas nie pamięta pierwszych słów Inwokacji, gry Wojskiego na rogu, porywającego koncertu Żyda Jankiela na cymbałach, perypetii Telimeny z mrówkami, słodyczy niewinnej Zosi, w której zakochał się Tadeusz, przemiany awanturnika Jacka Soplicy w księdza Robaka… – I tylu, jakże sugestywnych scen stanowiących kondensację polskiej tradycji szlacheckiej na progu nowoczesności. „Pan Tadeusz” jako szkolna lektura różnie może się nam dziś kojarzyć. Kiedy jednak weźmiemy go do rąk, bez strachu przed szkolną klasówką czy onieśmielenia nieśmiertelnym pytaniem nauczyciela: „Co autor miał na myśli?”, uderzy nas oszałamiające piękno języka, trafność opisów przyrody ojczystego kraju, bogactwo i barwność typów ludzkich, mistrzowska charakterystyka dawnej Polski skoncentrowana w Soplicowie. Bardzo chcielibyśmy pokazać na wystawie poświęconej „Panu Tadeuszowi”, obok pierwodruku paryskiego z 1834 roku i innych znaczących wydań tego dzieła, „Pana Tadeusza” w tłumaczeniach na języki obce, także jego rozmaite wydania na przestrzeni stukilkudziesięciu lat – począwszy od dzieł luksusowych, bogato ilustrowanych, po edycje najskromniejsze, bliskie sercu, ukochane, często nawet bardzo zniszczone, co bibliotekarze określają terminem: „zaczytane”. Jednym słowem takie, które świadczą o osobistym stosunku czytelnika do dzieła Mickiewicza. Dodajmy, iż wszystkie egzemplarze „Pana Tadeusza”, które Muzeum w Bochni otrzyma do dnia 18 maja 2012 roku, zostaną pokazane na muzealnej wystawie i zostaną opatrzone podpisem do kogo dana książka należy. Mamy nadzieję, że będzie to piękny, twórczy i szczególny hołd złożony twórcy arcydzieła przez muzealną publiczność – zachęca Jan Flasza, dyrektor Muzeum w Bochni.