100-lecie OSP Gierczyce – zdjęcia

Ochotnicza Straż Pożarna w Gierczycach (gm. Bochnia) świętowała 100-lecie istnienia. Obecnie tworzy ją 42 druhów, w tym jednak kobieta.

Powstawanie straży ochotniczej w Gierczycach trwało od 1908 do 1912 r. Poświęcenie pierwszej pompy, która dziś stoi w centrum miejscowości, miało miejsce w 1911 r. Odszukaliśmy dokumenty w księgach parafialnych, które mówią o przygotowaniach do powołania straży ogniowej. Założycielem jej i pierwszym prezesem był Antoni Michalczyk, właściciel baru w Gierczycach – mówi Mieczysław Zając, prezes zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Gierczycach.

Późniejsze dokumenty na temat straży pożarnej w Gierczycach pochodzą z 1936 r. Są tam imienne wpisy o składzie zarządu. Ciekawostką jest fakt, że w 1939 r. w Gierczycach funkcjonowała 9-osobowa drużyna żeńska. W czasie wojny straż pożarna również działała, bo znaleziono wpis o zarekwirowaniu przez wojska niemieckie pojazdu strażackiego przeznaczonego do przewozu wody.

Najstarszym członkiem OSP Gierczyce jest 92-letni Witold Jawień. Do straży wstąpił w roku 1943 w wieku 23 lat. Straż pożarna, zarówno wówczas, jak i dziś, jest to organizacja najważniejsza zarówno we wsi, jak i w mieście. Służy dzień i noc bezpłatnie, bezinteresownie – mówi.

Z okazji jubileuszu 100-lecia straży pożarnej w Gierczycach wójt gminy Bochnia przekazał jednostce czek na 3 tys. zł.

————————————————-

Przemówienie prezesa zarządu OSP Gierczyce Mieczysława Zająca

Szanowni Państwo,

W chwili obecnej trudno jest ustalić konkretną datę powstania naszej straży. Był to proces trwający kilka lat, od 1908 do 1912 roku. Pierwsza wzmiaki datowane są już w 1908r. Z Ksiąg parafialnych i zapisów w księdze ogłoszeń parafialnych znajdujących się w Chełmie wynika, że wieś gnębiły częste pożary.

Pod datą 1908 r. zapisano w księdze ogłoszeń parafialnych (str. 438) następujące słowa:

„Celem zorganizowania straży ogniowej zapraszam wszystkich wójtów z parafii tutejszej na naradę we wtorek po nabożeństwie. Wójtowie niech tymczasem omówią tę sprawę w swojej gminie i niech wybadają czy rada gminy byłaby skłonna włożyć jakąś kwotę do swego budżetu na sprawienie sikawki”. Takową sikawkę zakupiono której cena wynosiła 1100 koron austryjackich. Wykonawcą jej było Pierwsze Galicyjskie Towarzystwo Akcyjne Budowy Maszyn i Wagonów w Sanoku. Natomiast jednym z fundatorów sikawki był Antoni Górski – profesor Uniwersytetu Jagielońskiego oraz właściciel dworu w którym w ubiegłych latach znajdowała się kaplica kościelna.

W księdze parafialnej pod rokiem 1911 (str. 19) zapisano:
„ Jutro odbędzie się po sumie poświęcenie sikawki straży ochotniczej ogniowej z Gierczyc pod kościołem”.

Zakupiony sprzęt okazał się bardzo dobrej jakości gdyż pompa ta pracowała aż do 1965 roku. Była to sikawka czterokołowa, jednocylindrowa, 20m węża, jedna prądnica, 4m węża ssącego. Na wyposażeniu sikawki były dwa bosaki, jedna drabina, jedna latarnia, siedem wiaderek płóciennych, jeden beczkowóz blaszany, trzynaście hełmów stalowych. Sikawka ta była ciągnięta przez zaprzęg konny. W ostatnim okresie do jej użytkowania był używany zaprzęg konny od Pana Tadeusza Strojka.

W 2001 roku została wyremontowana i ustawiona jako symbol straży. Możemy ją zobaczyć obok sklepu.

W roku 1965 jednostka nasza otrzymała motopompę PO-3. Wyposażenie jednostki w sprzęt poprawiało się systematycznie. W 1986r otrzymaliśmy samochód marki Żuk.

W 1995r została nam przydzielona motopompa PO-5, a w roku 1997 nowocześniejszą PO-8 z silnikiem Hondy. Dwie ostatnie motopompy służą nam do dnia dzisiejszego.

W maju 2005 roku zakupiono z funduszy własnych i dotacji Urzędu Gminy samochód pożarniczy typu Mercedes 209D. Postaraliśmy się o jego niezbędne wyposażenie. Samochód został sprowadzony z Niemiec, ma już swoje lata ale nadal służy nam w różnych akcjach.

Siedzibą straży jest murowana remiza znajdująca się w budynku świetlicy wiejskiej. Powstała ona w okresie międzywojennym. Systematycznie jest ona remontowana i modernizowana. W ostatnich latach została ona powiększona o pomieszczenie socjalne z wyodrębnione z lokalu świetlicy. Dokonaliśmy również wymiany bramy wjazdowej, wraz z jej poszerzeniem. Myślę, że będzie ona nam służyła jeszcze przez wiele lat.

W 2001 roku dzięki zgodzie Rady Gminy i Pana Wójta Jerzego Lysy otrzymaliśmy w użytkowanie teren rekreacyjny znajdujący się naprzeciwko remizy. Nasi strażacy dbają o jego stan i wyposażenie. W ostatnim okresie zostało odnowione zadaszenie oraz wylana płyta betonowa. W roku bieżącym wymieniliśmy ogrodzenie od strony drogi.

Szanowni Państwo,

Ochotnicza Straż Pożarna to nie tylko sprzęt, pomieszczenia, teren. Są to przede wszystkim ludzie – ochotnicy, członkowie naszej straży oraz akcje w jakich brali udział.

Inicjatorem utworzenia straży ogniowej w naszej wsi był Antoni Michalczyk właściciel baru. Był on jednocześnie jej pierwszym prezesem. W okresie przedwojennym w 1936r straż ogniowa liczyła 16 członków. Naczelnikiem był Gajek Edward jego zastępcą Michalczyk Czesław. Po rezygnacji w grudniu 1936r z naczelnika P. Gajka naczelnikiem został druch Michalczyk Czesław.
Z tego okresu ciekawostką jest, że w roku 1939 w kwietniu powołano żeński oddział. Liczył on 9 osób a były to druhny: Zając Janina, Michalczyk Maria, Obrał Julia, Raczek Otylia, Michalczyk Anna, Obrał Cecylia, Michalczyk Stanisława, Pazdalska Elżbieta, Kołodziej Stanisława.
W okresie powojennym w roku 1946 jednostka liczyła 22 członków. Naczelnikiem został wybrany w dniu 17. XI Rachwalski Alojzy a jego zastępcą Gajek Antoni. W następnej kadencji od roku 1951 skład Zarządu wybrany został w następującym składzie:

Prezes – Cieśla Józef
Z-ca – Chwastek Władysław
Naczelnik – Rachwalski Alojzy
Z-ca – Gajek Antoni
Gospodarz – Gajek Franciszek
Sekretarz – Jawień Witold
Skarbnik – Kuchno Adolf

W tym składzie działał on do 1958 roku. Następny zarząd został wybrany w składzie:

Prezes – Strojek Tadeusz
Naczelnik – Cieśla Józef
Z-ca – Gajek Antoni
Sekretarz – Jawień Witold
Skarbnik – Gajek Marian

w 1964 roku z naczelnika zrezygnował Cieśla Józef. W jego miejsce wybrano P. Maciuszka Włodzimierza.

Przez następne lata prezesami zarządu byli:
– Maciuszek Bogdan
– Gumuliński Jan
– Zając Mieczysław
Naczelnikami:
– Filipczyk Henryk
– Kwaśny Henryk
– Gajek Piotr

Nie będę państwa zanudzał nazwiskami obecnych działających druhów których Państwo znacie.

Pozwólcie Szanowni Goście, że teraz omówię w wielkim skrócie działania bojowe naszej jednostki. Nie wszystkie są udokumentowane ale śmiało mogę powiedzieć, że brała ona udział we wszystkich zdarzeniach które tego wymagały. Takich jak pożary, powodzie, wichury, poszukiwanie zaginionych osób.

Wymienię tutaj dwie powodzie gdzie strażacy wykazali największe poświęcenie i hart ducha. W roku 2001 po nawałnicy zalane zostały miejscowości Stradomka i Buczyna. Woda wyrządziła wiele
szkód które usuwali strażacy.

Druga powódź w roku 2010 która Państwo na pewno macie dobrze jeszcze w świadomości. Trwała ona prawie przez miesiąc od połowy maja do 10 czerwca. Jednostka nasza wyjeżdżała przez kilkanaście dni aby ratować mienie i dobytek mieszkańców naszej wsi oraz Łapczycy, Dąbrowicy, Proszówek, Cikowic. Szczególnie w tych akcjach wyróżnili się druhowie: Gumuliński Mariusz, Nawrot Michał, Nawrot Maciej, Gajek Dawid, Włodarczyk Łukasz.

Muszę również tutaj wspomnieć o dwóch pożarach w naszej miejscowości w wyniku których nastąpiły 2 przypadki śmiertelne.

Poza akcjami druhowie biorą również udział w zawodach sportowo-pożarniczych. W 2000r podczas turnieju gminnego w Siedlcu nasza jednostka zajęła I miejsce. W pozostałych latach wyniki były mniej atrakcyjne.

Za wzorową działalność jednostka nasza została uhonorowana sztandarem który został uroczyście poświęcony w dniu 27 maja 1996 roku. Obyśmy byli z niego dumni jeszcze przez wiele lat.