Damienice: most wiszący uroczyście otwarty

Most wiszący w Damienicach został uroczyście otwarty. Miało to miejsce podczas XIX edycji Krakowskich Zawodów Balonowych., które startowały tuż obok odnowionej kładki.

Modernizacja obiektu wybudowanego w 1957 roku wykonana została jesienią 2011 roku (I etap o wartości 1 mln 600 tys. zł) oraz wiosną bieżącego roku (II etap o wartości 400 tys. zł). Całą inwestycję przygotował i prowadził samorząd gminy Bochnia. Prace przebiegały bardzo sprawnie – przez większość okresu robót kładka była czynna dla użytkowników. Wymieniono wszystkie liny nośne, odnowiono i wzmocniono pylony (podpory pośrednie), wymieniono poszycie kładki oraz zamontowano oświetlenie obiektu. Projektantem mostu był dr inż. arch. Marcin Furtak, inspektorem nadzoru – inż. Agnieszka Bronowska z UG Bochnia, a wykonawcą firma „Albud” z Alwerni.

Most wiszący na Rabie jest jedną z ładniejszych budowli mostowych w Małopolsce. Składa się z 3 przęseł, z których środkowe posiada długość 101 metrów, a całkowita długość mostu wynosi 201 metrów. Część nośną (wiszącą) tworzy 10 lin stalowych, wspartych na 2 żelbetowych pylonach (podporach pośrednich) o wysokości 18 metrów każdy. Iluminację mostu stanowią 4 wąskostrumieniowe reflektory.

Otwarcie mostu dokonali wspólnie burmistrz miasta Bochni – Stefan Kolawiński i wójt gminy Bochnia – Jerzy Lysy, którzy w swoich wystąpieniach podkreślili, że ten most łączy dosłownie i w przenośni. Jest bowiem symbolem wspólnego działania obu bocheńskich samorządów, które zgodnie wystąpiły o środki dotacyjne z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Burmistrz i wójt w towarzystwie uroczej pary krakowiaków: Kingi Gawlik i Norberta Kmiecika – uczniów szkoły podstawowej w Damienicach przecięli wstęgę. W górę poleciały biało-czerwone baloniki, zagrała bocheńska Orkiestra Górnicza, a później tuż obok mostu… wystartowały prawdziwe, ogromne, kolorowe balony. Były to statki powietrzne uczestniczące w XIX Krakowskich Zawodach Balonowych. Goście i mieszkańcy obserwowali ten spektakl z damienickich łąk, a także z nowo budowanego mostu.

Uroczystość zakończyła się spotkaniem samorządowym oraz wiejskim festynem, który trwał aż do białego rana.