Niedziela Palmowa, zwana także kwietną czy wierzbną – nieodłącznie wiąże się ze zwyczajem przygotowywania palm wielkanocnych. Dzień ten upamiętnia triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy.
W kalendarzu chrześcijańskim Niedziela Palmowa to święto ruchome przypadające tydzień przed Wielkanocą, rozpoczynające obchody Wielkiego Tygodnia. W Polsce Niedziela Palmowa obchodzona jest od czasów średniowiecza. Wierni przynoszą do poświęcenia w kościołach palmy, symbolizujące odradzające się życie.
– Wjazd Jezusa do Jerozolimy opisali wszyscy Ewangeliści (Mt 21,1-11; Mk 11,1-11; Łk 19,29-40; J 12,12-19). Będąc w okolicy Betfage, Chrystus polecił swoim dwóm uczniom, by poszli do pobliskiej wsi i przyprowadzili znajdującego się tam osła (w Ewangelii św. Mateusza mowa jest o oślicy i osiołku). Na pytania, czemu to robią, Jezus kazał im odpowiedzieć: Pan go potrzebuje. Gdy to zrobili, Chrystus dosiadł osiołka i na nim wjechał do Jerozolimy. Lud wyszedł mu na spotkanie, słał pod nogi płaszcze i gałązki i wykrzykiwał: Hosanna! Błogosławiony Ten, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach! Wydarzenie to miało być spełnieniem słów ze Starego Testamentu: Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy (Za 9,9) – czytamy w serwisie Wikipedia.pl
Tradycją Niedzieli Palmowej w województwie małopolskim jest konkurs palm organizowany w Lipnicy Murowanej już od 51 lat. W ubiegłym roku rekordowa palma autorstwa Zbigniewa Urbańskiego miała 33 m 39 cm.
dużo ludzi :))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))