Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na spotkanie z kapitanem żeglugi wielkiej, profesorem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni i Honorowym Ambasadorem Królewsko-Górniczego Miasta Bochni Danielem Dudą.
W czasie spotkania będziemy świadkami ceremonii wodowania dwóch wyjątkowych publikacji prezentujących tematykę morską. Jedną z nich jest książka autorstwa Daniela Dudy,pochodzącego z Bochni doświadczonego w żegludze morskiej praktyka i badacza. To monografia prezentująca postać i działalności Komandora Józefa Poznańskiego, specjalisty w zakresie prawa morskiego, logistyka, współtwórcy polskiej gospodarki morskiej, propagatora budowy linii kolejowej na Półwyspie Helskim, współautora projektu ustawy sejmowej o budowie portu morskiego w Gdyni, wreszcie: pierwszego dyrektora gdyńskiego Urzędu Morskiego. Drugą będzie książka Henryka Spigarskiego „Morze jak chleb powszedni” prezentująca w formie monografii fascynujący życiorys, twórczość i działalność profesora Daniela Dudy – podaje Alicja Imiołek z Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.
Daniel Duda urodził się Bochni, ale jego fascynacja morzem spowodowała, że zamieszkał w Gdyni. Ukończył Państwową Szkołę Morską w Gdyni i Wydział Nawigacyjny Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Sopocie. W latach 1966 – 1969 pełnił obowiązki kapitana portu w Gdyni, później był dziekanem Wydziału Nawigacyjnego tamtejszej Wyższej Szkoły Morskiej, zaś w latach 1972 – 1981 rektorem tej uczelni. Jest członkiem Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk, wieloletnim prezesem zasłużonego Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, członkiem Ligi Morskiej i Rzecznej, Komandorem Kapituły „Pierścienia Hallera”. Ma duże zasługi w propagowaniu spraw, historii i ludzi morza. Uczestniczył przez wiele lat w pracach rady naukowej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Profesor Daniel Duda należy do najznakomitszych na gruncie polskim i zagranicznym znawców zagadnień morskich. Ma na swoim koncie ponad 150 publikacji na ten temat. Jest między innymi współautorem trylogii złożonej z monografii trzech legendarnych polskich żaglowców szkoleniowych: „Lwowa” (Pierwszy w sztafecie), „Daru Pomorza” (Kapitan Białej Fregaty) i „Daru Młodzieży” (Trzeci w wielkiej sztafecie).
Z Bochnią jest nadal związany emocjonalnie i systematycznie ją odwiedza. Od wielu lat przekazuje cenne pamiątki, medale, wydawnictwa (także napisane i redagowane przez siebie), poświęcone tematyce morskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum im. Stanisława Fischera i I Liceum Ogólnokształcącemu im. Króla Kazimierza Wielkiego. To on przywiózł do naszego miasta zwyczaj wodowanie książki, który jest tradycyjną formą wprowadzania wśród czytelników książek o tematyce morskiej, wzorowaną na wodowaniu statków i okrętów.
Podczas spotkania będą dostępne wodowane książki, z których dochód będzie przekazany na zakup specjalistycznych przyborów szkolnych dla dzieci z Bocheńskiego Koła Polskiego Związku Niewidomych.
Biblioteka zaprasza na tę niezwykłą uroczystość. Wstęp wolny.
Spotkanie odbędzie się 12 lipca 2012 r. o godz. 18.00 w sali klubu Biblioteki.