Muzeum pokaże swoje inkunabuły

20 lipca w ramach cyklu Muzealna Akademia Historyczna będzie można obejrzeć najcenniejsze starodruki z muzealnej kolekcji, w szczególności inkubnabuły, czyli księgi wydane w okresie od wynalezienia druku do roku 1500.

Pośród nich będzie można obejrzeć między innymi: „Żywoty papieży” wydrukowane w Norymberdze przez Antona Kobergera w 1481 roku, „Biblię” wydrukowaną w Spirze przez Petra Dracha oraz dwa dzieła Macrobiusa „Saturnalia” oraz „In somnium Scipionis” – z oficyny wybitnego typografa weneckiego Jana Rubeusa z 1492 roku.

W tej księdze, wydanej w roku odkrycia przez Krzysztofa Kolumba Ameryki, zamieszczono interesującą mapę świata. To tylko kilka przykładów cennych zabytków piśmiennictwa, które uczestnicy spotkania bedą mogli poznać z autopsji. Zapraszamy zatem na spotkanie z najstarszymi zabytkami drukarstwa w czasie, gdy tradycyjna książka z wolna ustępuje elektronicznym nośnikom informacji – zachęca Jan Flasza, dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.

Muzealna Akademia Historyczna pt. Inkunabuły z muzealnej półki, czyli księgi epoki Gutenberga odbędzie się w piątek 20 lipca w budynku Muzeum przy ul. Rynek 20, początek o godz. 14.30. Spotkanie poprowadzi Jan Flasza.