Most w Kamionnej, którego budowa trwała 40 lat, został zgłoszony do konkursu. Obiekt niedawno obejrzeli jurorzy, teraz ich głosy zdecydują o tym, na jakim miejscu uplasuje się 5-przęsłowa konstrukcja.
Powiat Bocheński gościł przedstawicieli Kapituły XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku. Jury konkursowe pod przewodnictwem Romana Pikuły, komisarza konkursu, zapoznało się ze zgłoszonym do plebiscytu mostem w Kamionnej. W spotkaniu uczestniczyli również projektant oraz wykonawca inwestycji.
Podczas wizyty jury oceniało obiekt m.in. pod kątem rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych, funkcjonalności, nowoczesności, jakości materiałów, efektów ekologicznych i dbałości o architekturę.
Jest to niewątpliwie największa i najdroższa tego typu inwestycja zrealizowana w powiecie bocheńskim. Ze względu na to, że historia tego mostu sięga 1971 roku, a sam obiekt łączy dwa powiaty można powiedzieć, że inwestycja wyróżnia się szczególnymi walorami – tłumaczy Jacek Pająk starosta bocheński.
Most w Kamionnej został zakwalifikowany do II etapu konkursu jako jeden ze 109 obiektów, wytypowanych spośród ok. 900 obiektów zgłoszonych z całej Polski. Ostatecznej oceny wyników konkursu dokona jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. inż. Adama Podhoreckiego.
Kapituła konkursu ma możliwość przyznania trzech nagród: nagrody głównej, wyróżnienia oraz nagrody w plebiscycie internetowym. Cały czas jesteśmy wspierani przez internautów, dzięki czemu prowadzimy, natomiast o tym jaka będzie decyzja kapituły dowiemy się dopiero w sierpniu – mówi Adam Korta, dyrektor PZD.
Konkurs „Modernizacja roku” odbywa się od szesnastu lat. Jak podkreślają organizatorzy jego ideą jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych bez realizacji nowych inwestycji. Rozdanie nagród odbędzie się w sierpniu na Zamku Królewskim w Warszawie.
Dodajmy, że konkurs „Modernizacja Roku 2011” odbywa się przy współpracy Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Budownictwa, Związku Powiatów Polskich, Polskiej Izby Hotelarstwa i Mennicy Śląskiej Sp. z o.o. Patronat nad konkursem sprawują: Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Generalny Konserwator Zabytków, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Instytut Badawczy Dróg i Mostów.
Patronat medialny: MURATOR – Inwestycje Budowlane, Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”, Ogólnopolskie Czasopismo Budowlane ROM-DOM, muratorplus.pl – budowlany serwis profesjonalistów i Miesięcznik „Materiały Budowlane”.