Dobiegają końca prace przy budowie oczyszczalni ścieków w Bogucicach. Wkrótce po wakacjach ma zostać do niej podłączonych około 170 gospodarstw.
Rozruch technologiczny oczyszczalni potrwa do końca roku, a jej przepustowość wynosi 250 metrów sześciennych na dobę. W pierwszym etapie wykonaliśmy sieć kanalizacji sanitarnej o łącznej długości około 17 km oraz 10 przepompowni – mówi Jerzy Lysy wójt gminy Bochnia.
Oczyszczalnia należy do najbardziej nowoczesnych obiektów w swojej klasie. Na terenie gminy Bochnia samorząd wybudował dotychczas 6 podobnych oczyszczalni, do których podłączonych jest już blisko 70% zabudowań. To ewenement w przypadku gmin wiejskich.
16 lat temu przyjęliśmy koncepcję, którą konsekwentnie realizujemy. Ze względu na rozległość gminy nie mogliśmy wybudować jednej centralnej oczyszczalni, lecz przyjęliśmy 8 miejsc, w których zlokalizowane są mniejsze oczyszczalnie. Do każdej z nich podłączone są ścieki z kilku wsi. Niewielka ilość ścieków płynie też do oczyszczalni miejskiej. W ramach współpracy niektóre budynki z terenu miasta włączone są z kolei do naszego systemu kanalizacyjnego – wyjaśnia wójt.
Większość inwestycji kanalizacyjnych gmina realizowała w oparciu o środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a także korzystała z dotacji przedakcesyjnych (Fundusz SAPARD). Ostatnie zadania prowadzone są przy wsparciu pieniędzy unijnych (Program PROW).
Przy tej okazji pragnę podziękować mieszkańcom, którzy w ogromnej większości włączają się finansowo w rozwój infrastruktury służącej ochronie środowiska. Ich partycypacja stanowi jeden z elementów montażu finansowego, a korzyści mieszkańców są znaczące – ludzie nie muszą z własnej kieszeni ponosić kosztów towarzyszących jak inwentaryzacja geodezyjna przyłączy, projekty techniczne przyłączy i przykanalików. Przede wszystkim jednak mogą pokonać barierę odległościową, charakterystyczną dla przyłączy sieciowych w terenach wiejskich – dodaje wójt gminy Bochnia.
Tylko w tej kadencji samorząd gminy Bochnia zrealizował ok. 32 km kolektorów sanitarnych.