W czwartkowy wieczór na Rynku miały miejsce Dni Partnerstwa. Wystąpiły orkiestry górnicze z Bochni i Bad Salzdetfurth. Został też wręczony tytuł Honorowego Ambasadora Królewsko-Górniczego Miasta Bochni Janowi Ludydze.
Jestem bardzo zaszczycony i brak mi słów, bo w zasadzie nic wielkiego nie dokonałem. Po prostu wykorzystałem swoje możliwości językowe i poznałem tak miłych ludzi, że warto było zaangażować się w tej sprawie. Widzę tu trzech byłych burmistrzów, ich wszystkich poznałem. Warta była ta praca 15 lat dla zbliżenia mieszkańców Bochni i Bad Salzdetfurth. Myślę, że to bardzo ważne, że powoli zostają przełamane lody między narodem polskim i niemieckim – powiedział w rozmowie z Moją Bochnią nowy Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochni.
—————————————————————————————————–
Jan Jerzy Ludyga urodził się 27 stycznia 1942 roku. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Piekarach Śląskich, następnie naukę kontynuował w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym, gdzie uzyskał maturę. W latach 1960-1968 studiował w Akademii Górniczej otrzymując tytuł mgr inż. Górnika. W latach 1965-1967 był sekretarzem Rady Uczelnianej AGH.
Jego praca zawodowa związana jest z górnictwem w Polsce i Niemczech. Pracował kolejno w Kopalni Węgla Kamiennego „Julian”, w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu jako główny specjalista do zwalczania zagrożeń pożarowych i zawałowych w kopalniach, następnie na stanowisku kierownika górniczego agregatu gaśniczego, po czym na powrót w kopalni „Julian” jako inżynier wentylacji. Po wyjeździe do Niemiec podjął pracę jako nadsztygar w Kopalni Soli Potasowych w Bad Salzdetfurth; a po przejściu na emeryturę, był nadsztygarem w Kopalni Soli Potasowych w Ellers-Neuhof koło Fuldy.
Od 1998 roku zaangażowany jest w rozwój współpracy pomiędzy miastami partnerskimi Bad Salzdetfurth i Bochnią. Włącza się aktywnie w różnorodne działania mające na celu wzajemne poznanie się mieszkańców Bad Salzdetfurth i Bochni, między innymi poprzez organizację wystaw prezentujących Bad Salzdetfurth w Bochni, konkursów wiedzy na temat Bad Salzdetfurth i regionie Dolnej Saksonii dla uczniów gimnazjów i szkół średnich Bochni (nagrodą były wyjazdy dla laureatów do Bad Salzdetfurth). Dzieje, tradycję i współczesność Bad Salzdetfurth przybliżał także podczas wykładów wygłoszonych w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni.
Z jego inicjatywy muzeum bocheńskie pokazało w Bad Salzdetfurth szereg wystaw. Wystąpili tam także muzycy związani poprzez prowadzoną działalność z Bochnią – Kwartet smyczkowy ARCO, Janusz Grzesz, kapela ludowa „Bochnianie” oraz Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochni. Dla odmiany muzycy z Bad Salzdetfurth koncertowali także w Bochni podczas ważnych uroczystości i Dni Partnerstwa.
Dzięki zaangażowaniu Jana Ludygi znakomicie rozwinęła się współpraca pomiędzy szkołami oraz organizacjami sportowymi.
Pasją Jana Ludygi jest przybliżanie oraz popularyzowanie Polski, jej historii, tradycji, zabytków i przyrody poprzez organizowanie wycieczek tematycznych członków stowarzyszenia górniczego, współpracowników Muzeum w Bad Salzdetfurth, jak również mieszkańców miasta Bad Salzdetfurth do Bochni, Krakowa, Zakopanego i innych atrakcyjnych miejsc Małopolski.
Współpraca pomiędzy miastami partnerskimi, animowana przez Jana Ludygę, przynosi także wymierne wyniki materialne (władze Bad Salzdetfurth dofinansowały kwotą blisko 7 tys. euro zakup samochodu specjalistycznego dla bocheńskiej Państwowej Straży Pożarnej oraz motopompy dla OSP Dołuszyce).