Kolonie dla dzieci z gminy Bochnia

W minione wakacje w Łapczycy, Gawłowie, Proszówkach i Nieszkowicach Wielkich odbyły się trzy półkolonie i jedna kolonia stacjonarna. Dzieci odwiedziły m.in. Rybnik, Pacanów, Zamek Rycerski w Sobkowie, Chlebową Chatę w Małych Górkach i inne miejsca.

Dzieci w gospodarstwach rolnych narażone są na większe ryzyko zranień i urazów, niż ich rówieśnicy z miast. Najwięcej wypadków zdarza się, gdy dzieci pomagają rodzicom w różnych pracach gospodarskich. Gmina Bochnia wraz z Fundacją Wspomagania Wsi i Związkiem Młodzieży Wiejskiej postanowiła zorganizować oraz urozmaicić czas wolny najmłodszych mieszkańców.

Od 9 lipca do 15 sierpnia zorganizowane zostały w Łapczycy, Gawłowie, Proszówkach i Nieszkowicach Wielkich trzy półkolonie i jedna kolonia stacjonarna. W sumie 150 dzieci mogło codziennie korzystać z różnych zajęć stacjonarnych, jednak największą atrakcją były wycieczki , które oprócz tego, że dostarczały rozrywki, to miały również aspekt kształcący. Dzieci odwiedziły: Rybnik – Rodzinny Park Atrakcji, Pacanów – Europejskie Centrum Bajki, Zamek Rycerski w Sobkowie, Chlebową Chatę w Małych Górkach, Pijalnię Wód w Krynicy, Kino 5D w Nowym Sączu, Buforowy Wierch w Zakopanem, Sandomierz i Ojcowski Park Narodowy.

Uczestnicy kolonii porządkowały także mogiłę żołnierzy austriackich w Gawłowie, posadzono tam krzewy i kwiaty. Zorganizowano również zajęcia stacjonarne, których tematem było uwrażliwienie dzieci na sposób opiekowania się i traktowania zwierząt domowych. Był spacer po miejscowości i zaprzyjaźnionych gospodarstwach, gdzie dzieci mogły zwrócić uwagę na warunki bytowe psów, a także czy nie stwarzają niebezpieczeństwa dla osób postronnych. Zorganizowano również zajęcia plastyczne, wykonano plakaty pt. „Pies na łańcuchu to jak człowiek na uwięzi – pozwól mu godnie żyć, poczuć wolność niech czuje się potrzebny zadbany i kochany” oraz ulotki informacyjne na temat właściwych warunków życia psów.

W trakcie zajęć stacjonarnych w Łapczycy dzieci doskonaliły swoje umiejętności plastyczne, wykonały figurki z masy solnej oraz papierowe kwiaty, którymi następnie udekorowały świetlicę. Zorganizowano także Dzień Sportu, w trakcie którego rozegrano mecze piłki nożnej oraz rozgrywki w tenisie stołowym. Jeden dzień poświęcony został na zajęcia kulinarne, w trakcie których uczestnicy samodzielnie pod okiem opiekuna przygotowali ciasteczka.

Wszyscy uczestnicy zostali również przeszkoleni przez członków Związku Młodzieży Wiejskiej w kwestii bezpieczeństwa w rolnictwie.

Opiekunkami grup były wychowawczynie pracujące na co dzień w Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej Wsparcia Dziennego w Bochni, a całość prac koordynowała kierownik świetlicy Renata Puka.