Mieszkańcy Bochni mogą zapoznawać się z nowym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Miasta Bochnia. Zmienia ono m.in. obszar terenów zagrożonych powodzią oraz układ komunikacyjny w rejonie strefy gospodarczej oraz ulic Floris i Brzeźnickiej.
Przedmiotem zmiany Studium jest:
– wprowadzenie do studium obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią w rozumieniu przepisów ustawy Prawo wodne, w rejonie rzeki Raby i potoku Babica w północnej części miasta, na podstawie opracowania sporządzonego w 2010 r. przez Dyrektora RZGW w Krakowie pod nazwą „Wyznaczenie obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią w zlewni Raby, jako integralny element studium ochrony przeciwpowodziowej”,
– pozostawienie w dotychczasowym przeznaczeniu części terenów wilgotnych łąk na południe od ul. Krzeczowskiej,
– korekty układu komunikacyjnego w obszarze opracowywanego planu miejscowego terenu „Smyków-Krzeczowska” ze szczególnym uwzględnieniem Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej,
– korekta układu komunikacyjnego w rejonie ul. Floris i ul. Brzeźnickiej.
13 września w Urzędzie Miasta odbyła się dyskusja publiczna nad przyjętymi w Studium rozwiązaniami. Od 10 września projekt zmian w studium razem z prognozą oddziaływania na środowisko jest wyłożony w Urzędzie Miasta, można się z nim zapoznawać do 8 października.
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie zmiany studium objętego wdrożeniem może wnieść uwagi. Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza Miasta Bochnia z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do 30 października 2012 r. – mówi Anna Kocot-Maciuszek z Urzędu Miejskiego w Bochni.
Zmiany w Studium mają na celu dostosowanie go do aktualnie obowiązujących unormowań i opracowań. Np. wzmiankowane wyżej opracowanie ZRGW, czy zapewnienie ochrony unikatowej roślinności występującej na łąkach krzeczowskich. Natomiast zmiany dotyczące korekty układów komunikacyjnych mają na celu umożliwienie wykonania zaplanowanych inwestycji czyli m.in. „wyprostowania” zakrętu na ul. Floris. Oczywiście przy opracowywaniu kolejnych MPZP zmiany poczynione w studium będą musiały zostać uwzględnione w miejscowych planach obejmujących tereny, których dotyczą zmiany w studium – dodaje Anna Kocot-Maciuszek.
Przedstawiciele pracowni projektowej opracowującej projekt zmiany Studium prowadzą dyżury autorskie w sali 100 Urzędu Miasta w każdy wtorek i piątek – do 8 października, w godzinach od 9.00 do 12.00, wyjaśniają zainteresowanym zakres i istotę wprowadzonych zmian.