Kilka placówek z Bochni i powiatu bocheńskiego dostało certyfikaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Biorą one udział w programie Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.
27 września w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyło się wręczenie Certyfikatów „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” w ramach Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa.
Małopolski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Mariusz Dąbek wraz z Małopolskim Kuratorem Oświaty Aleksandrem Palczewskim wręczył Certyfikaty 35 przedstawicielom szkół, które uczestnicząc w projekcie Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa zdobyły największą ilość punktów.
Wśród wyróżnionych szkół jest również Zespół Szkół Publiczne Gimnazjum w Sobolowie (gm. Łapanów), którego delegacja z udziałem dyrektora Stanisława Sobczaka odebrała Certyfikat „Szkoły Promująca Bezpieczeństwo”.
Wyróżniono także dwie inne szkoły z terenu powiatu bocheńskiego. Przedłużeniem certyfikatu w Edycji 2012-2017 uhonorowano Zespół Szkół w Mikluszowicach – Szkoła Podstawowa i Gimnazjum (gm. Drwinia) oraz Publiczną Szkołę Podstawową nr 2 Bochni.
Działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa uczniów podejmowane w wyróżnionych szkołach zostały docenione przez policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, którzy podczas przeprowadzonego audytu pozytywnie ocenili efekty starań. Na terenie powiatu bocheńskiego taki certyfikat posiadają także szkoły w Bytomsku, Dąbrówce, Rozdzielu i Trzcianie. W tym roku do projektu przystąpił Zespół Szkół w Łąkcie Górnej.
Za zaangażowanie i dotychczasową realizację projektu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa z rąk Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji okolicznościowy dyplom odebrał asp. szt. Leszek Machaj, koordynator ZPB w KPP w Bochni. Po uroczystości szkoły zostały zaproszone do udziału w przygotowanych pokazach Policji m.in. sprzętu policyjnego i technik stosowanych przez funkcjonariuszy w codziennej służbie.
„Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa” (zwana programem holenderskim) opiera się na działaniach mających na celu poprawę bezpieczeństwa, gdzie jednym z jej elementów jest pozyskanie i zaangażowanie partnerów realizujących pewien przydzielony im wycinek zadań, po wcześniejszej analizie zagrożeń i potrzeb. Szeroko rozumianym, ostatecznym celem wdrażanej inicjatywy jest zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, a tym samym podniesieniem jakości życia obywateli.
Podstawą realizacji ZPB jest właściwa komunikacja między partnerami. Nie ma tu miejsca na „wymianę pism” – jest za to miejsce na regularne spotkania. Projektu nie uda się zrealizować bez zaangażowania partnerów, zrozumienia wspólnych celów i przekonania do sensu całości działań.