Pewnie nieraz przejeżdżałeś koło niewielkiej Kaplicy w Kolanowie, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś kiedy i dlaczego w tym miejscu powstała? Jeżeli chcesz poznać jej historię, to przyjdź na spotkanie Kręgu Miłośników Starej Bochni.
Tematem najbliższego spotkania, które odbędzie się w piątek, będą dzieje oraz architektura Kaplicy Koronacyjnej p.w. Matki Bożej Różańcowej w Kolanowie.
7 października 1934 roku kolanowskie łąki stały się wielkim placem koronacyjnym, na który przybyła 120-tysięczna procesja wiernych, by wspólnie uczestniczyć w nabożeństwie koronacji Obrazu Matki Bożej Bocheńskiej, celebrowanym przez wyznaczonego przez Stolicę Apostolską Biskupa Tarnowskiego Franciszka Lisowskiego. W pierwszą rocznicę tego wydarzenia, staraniem mieszkańców Kolanowa została wzniesiona kaplica.
– Neogotycka budowla z cegły, z prostokątną nawą i trójbocznie zamkniętym prezbiterium, nawiązuje do architektury kościoła św. Mikołaja, gdzie znajduje się wspomniany obraz. Dotyczy to w szczególności fasady ze sterczynami i dekoracją o motywach blend. Wewnątrz kaplicy znajduje się neogotycki ołtarzyk z kopią cudownego obrazu, wykonaną przez miejscowego malarza Ferdynanda Kozłowskiego – opisuje budowlę Jan Flasza, dyrektor bocheńskiego Muzeum.
Wszyscy chętni do udziału w tym spotkaniu proszeni są o przybycie na godzinę 14.15, 24 kwietnia, przed kościół św. Pawła Apostoła, skąd całą grupą wyruszą do Kaplicy.